Kërcënohet këngëtari shqiptar

Kërcënohet këngëtari shqiptar

07:51, 23/12/2020

Këngëtari shqiptar Mirud merr pjesë këtë vit në "Festivalin e Këngës" me këngën "Nëse vdes".

Në natën e parë të festivalit ai u shfaq me një kostum të veçantë, por që ka marrë kritika dhe kërcënime, siç tregon artisti shqiptar me banim në Amerikë.

"Njerëzit që degradojnë të tjerët shpesh përfundojnë duke degraduar veten e tyre. Eshte qesharake sesa komente të këqija në pikëpyetje nëse unë jam një burrë apo grua për shkak të një veshje që kam veshur natën e kaluar në Fik 59’ Kur ne fakt ju keni pare shume artist qe nuk jan gay dhe kan veshje edhe me femrore prsh: Harry Styles, Bad Bunny, J Balvin, Nick Jonan etj....kena jan te gjithe artist straight dhe kan veshje ende me te dramatike se e imja.

Këto komente nuk më shqetësojnë sepse unë kam dëgjuar të gjitha keto gjera më parë. Unë jam një burrë dhe unë jam një ARTSIT dhe po bëj më mirë se shumica e të gjithë juve që janë ulur pas një kompjuteri tërë ditën duke përhapur urrejtje ndaj dikujt që në të vërtetë po përpiqet të bëjë një diçka pozitive në mënyrë që herën tjetër të ecni në rrugë, nuk keni pse të shqetësoheni nëse vriteni ose rriheni sepse jeni ju, sepse jeni vetja.

 

E vë veten në rrezik të udhëtoj gjatë kësaj kohe dhe të bëj këtë shfaqje për komunitetin LGBT në Shqipëri dhe më mërzit që ka kaq shumë urrejtje nga vetë komuniteti jonë. Unë e vendos veten në rrezik duke veshur çfarë vesha dhe jam krenar që e bëra. Kërcënimet tuaja me vdekje, që më thoni të var veten, nuk më shqetësojnë.

Prandaj më thoni si do e bëjmë ndryshimin kur ne urrejmë njëri-tjetrin? Si mund të presim të na respektojnë të tjerët kur ne nuk respektojmë veten? Unë gjithmonë do jem vetvetja edhe nëse mendoni se dukem si grua apo si burrë. Në fund të ditës dukem më mirë se ju zogj të vegjël", shkruan Mirudi.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by MIRUD (@mirudofficial)

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco