Ankohet Krasniqi, me kaq pak inspektorë nuk kontrollohet i tërë territori

Ankohet Krasniqi, me kaq pak inspektorë nuk kontrollohet i tërë territori

11:26, 24/09/2020

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi, gjatë inspektimit në pikën kufitare në Jarinjë, ka thënë se vendit i duhet të rrisë numrin e inspektorëve që të kryejë inspektime në tërë territorin e Kosovës në çdo kohë.

Krasniqi është shprehur se Qeveria e Kosovës është e vendosur “që të inspektojë çdo pëllëmbë të Republikës së Kosovës dhe ta luftojë informalitetin dhe krimin e organizuar”.

“Unë në agjendën time i kam caktuar disa pika të mijat, këto janë luftimi i informalitetit, mbrojtja e konsumatorëve, prodhueseve vendorë dhe një mori çështjesh tjera. Në këtë rast jam përkushtuar që edhe vetë bashkë me ekipet e ndryshme të inspektorateve që të jem pjesë e inspektimeve që nga afër dhe ta shoh se a po luftohet në të vërtetë informaliteti dhe krimi i organizuar. Ajo që kemi parë deri tash është që vërtetë ka nevojë të rritet numri i inspektorëve sepse ka një numër jashtëzakonisht të vogël dhe është e pamundur që me një numër kaq të vogël të bëhet inspektimi në tërë territorin e Kosovës në çdo kohë”, ka thënë ai duke shtuar se beson që në të ardhmen do të rritet numri.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco