Ekzekutimet në mbarë botën kapën numrin më të madh që nga viti 2015 - Amnesty International

Ekzekutimet në mbarë botën kapën numrin më të madh që nga viti 2015 - Amnesty International

11:32, 29/05/2024

Numri i ekzekutimeve të regjistruara në mbarë botën vitin e kaluar kaloi në nivelin më të lartë që nga viti 2015, me një rritje të mprehtë në Iran dhe në të gjithë Lindjen e Mesme, tha Amnesty International në një raport të publikuar të mërkurën.

Grupi i të drejtave të njeriut tha se regjistroi një total prej 1,153 ekzekutimesh në vitin 2023, një rritje prej 30% nga viti 2022.

Amnesty tha se shifra nuk përfshin mijëra dënime me vdekje që besohet se janë kryer në Kinë, ku të dhënat nuk janë të disponueshme për shkak të  fshehtësisë shetërore.

Grupi tha se rritja e ekzekutimeve të regjistruara ishte nxitur kryesisht nga Irani, ku autoritetet ekzekutuan të paktën 853 persona vitin e kaluar, krahasuar me 576 në 2022.

Në të ekzekutuarit përfshiheshin 24 gra dhe pesë persona që ishin fëmijë në kohën kur u kryen krimet, tha Amnesty, duke shtuar se praktika prekte në mënyrë disproporcionale, pakicën Baluç të Iranit.

“Autoritetet iraniane treguan shpërfillje të plotë për jetën njerëzore dhe i shtuan ekzekutimet për vepra të lidhura me drogën, duke theksuar më tej ndikimin diskriminues të dënimit me vdekje në komunitetet më të margjinalizuara dhe të varfëra të Iranit”, tha në një deklaratë Agnès Callamard, Sekretarja e Përgjithshme e Amnesty.

Grupi tha se Kina, Irani, Arabia Saudite, Somalia dhe Shtetet e Bashkuara ishin pesë vendet me numrin më të madh të ekzekutimeve në vitin 2023.

Numri i përgjithshëm i përmendur në raportin vjetor të Amnesty ishte më i larti që regjistroi që nga viti 2015, kur diheshin 1,634 persona të ekzekutuar.

Callamard tha se përparimi u lëkund në SHBA, ku ekzekutimet u rritën nga 18 në 24 dhe një numër shtetesh "demonstruan një përkushtim rrëqethës ndaj dënimit me vdekje dhe një sonim të pashpirt për të investuar te burimet për marrjen e jetës njerëzore".

Raporti përmendi futjen e faturave për të kryer ekzekutimet me pushkatim në Idaho dhe Tenesi, dhe përdorimin e gazit të azotit nga Alabama si një metodë e re ekzekutimi, e paprovuar, në janar.

Amnesty tha se pavarësisht pengesave, ka pasur përparim sepse numri i vendeve që kryen ekzekutime ra në 16, më i ulëti në histori që kur grupi filloi monitorimin.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco