Kryeqyteti indian regjistron temperaturën më përvëluese që ka parë, 49.9 gradë Celsius

Kryeqyteti indian regjistron temperaturën më përvëluese që ka parë, 49.9 gradë Celsius

11:13, 29/05/2024

Nju Delhi  – Temperaturat në kryeqytetin e Indisë janë rritur në një nivel rekord prej 49,9 gradë Celsius (ose 121.8 Fahrenheit) dhe autoritetet paralajmërojnë për mungesë uji në mega-qyteti.

Departamenti Meteorologjik i Indisë, i cili raportoi "kushte të rënda të valëve të të nxehtit", regjistroi temperaturat të martën në dy stacione periferike të Delhi në Narela dhe Mungeshpur.

Byroja e motit tha se temperaturat ishin nëntë gradë më të larta se sa pritej.

Parashikuesit e motit parashikojnë temperatura të ngjashme të mërkurën për qytetin me një popullsi të vlerësuar prej më shumë se 30 milionë njerëz, duke lëshuar një paralajmërim të kuq për njerëzit që të marrin masa.

Alarmi i kuq i Departamentit Meteorologjik të Indisë është një paralajmërim se ka një "gjasë shumë të lartë për t’u sëmurur prej nxehtësisë dhe goditje prej nxehtësisë në të gjitha moshat", me "kujdes maksimal për njerëzit vulnerabël".

Nxehtësia mbetet e lartë edhe gjatë natës, shtoi Departamenti.

Departamenti i Motit tha se vala e të nxehtit në Indinë veriperëndimore dhe qendrore "ka të ngjarë të reduktohet gradualisht" nga e enjtja.

Në maj 2022, disa pjesë të Delhit arritën temperaturën 49.2 gradë Celsius (120.5 Fahrenheit), raportuan mediat indiane në atë kohë.

India nuk është e panjohur për temperaturat e nxehta të verës.

Por vite të tëra kërkimesh shkencore kanë zbuluar se ndryshimi i klimës po bën që valët e të nxehtit të bëhen më të gjata, më të shpeshta dhe më intensive.

'Mungesa e ujit'

Image

Autoritetet e Nju Delhit kanë paralajmëruar gjithashtu për rrezikun e mungesës së ujit në një kohë kur zagushia shkakton dhimbje koke.

Ministri i Ujit Atishi Marlena ka bërë thirrje për "përgjegjësi kolektive" për shpërdorimin e ujit kot, raportoi gazeta Times of India të mërkurën.

“Për të zgjidhur problemin e mungesës së ujit, ne kemi marrë një sërë masash si reduktimin e furnizimit me ujë nga dy herë në ditë, në një herë në ditë në shumë zona”, tha Atishi, raportoi Indian Express.

"Uji i kursyer në këtë mënyrë do të racionohet dhe do të furnizojë zonat me mungesë uji ku furnizimi zgjat vetëm 15 deri në 20 minuta në ditë," shtoi ajo.

Lumi Yamuna shumë i ndotur - një degë e Ganges - kalon nëpër Delhi, por rrjedha zvogëlohet jashtëzakonisht gjatë muajve të verës.

Delhi mbështetet pothuajse tërësisht në ujin nga Haryana dhe Uttar Pradesh fqinje, të dyja shtete bujqësore me kërkesat e tyre të mëdha për ujë.

Shumë fajësojnë temperaturat në rritje për erërat përvëluese nga shteti Rajasthan, ku temperaturat të martën ishin më të nxehtat në vend, me 50.5 gradë Celsius.

Rajoni i shkretëtirës së Rajasthan, Phalodi, mban rekordin e të gjitha kohërave të vendit të nxehtësisë, duke arritur 51 gradë Celsius në 2016.

Pakistani fqinj gjithashtu është përshkuar nga një valë e nxehtë njëjavore, e cila arriti kulmin në 53 gradë Celsius të dielën në Mohenjo Daro në provincën rurale Sindh.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco