Algjeria propozon rezolutën e re të OKB-së për t’i dhënë fund ofensivës në Rafah

Algjeria propozon rezolutën e re të OKB-së për t’i dhënë fund ofensivës në Rafah

09:46, 29/05/2024

Algjeria ka përgatitur një projekt-rezolutë që bën thirrje për një armëpushim të menjëhershëm në Rripin e Gazës.

Pas mbledhjes së djeshme urgjente të Këshillit të Sigurimit me kërkesë të Algjerit, pas sulmit ajror izraelit të dielën në zonën Rafah, në jug të Rripit të Gazës, teksti bën thirrje për përfundimin e menjëhershëm të ofensivës ushtarake dhe armëpushimin

Hamasit i kërkohet të lirojë të gjithë pengjet e mbajtur në Rrip që nga sulmi i 7 tetorit në Izrael. Kujtojmë se sulmet në Rafah kanë sjellë reagime të ashpra.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco