Dyshohet se Papa foli me shumë përbuzje për homoseksualët

Dyshohet se Papa foli me shumë përbuzje për homoseksualët

10:22, 28/05/2024

Mësohet se Papa Françesku se përdori një gjuhë jashtëzakonisht poshtëruese në një incident që mund të ketë një ndikim të thellë në mënyrën se si perceptohet qëndrimi i tij ndaj homoseksualëve.

Kur u pyet në Konferencën e Peshkopëve Italianë nëse homoseksualët duhet të lejohen tani të praktikohen për priftëri për sa kohë që qëndrojnë beqarë, Papa Françesku tha se ata nuk duheshin lejuar, sipas BBC. Më pas besohet se ai ka vazhduar duke thënë në italishten e tij se në Kishë kishte tashmë si shumë “frociaggine” (peder...) që përkthehet si një fyerje shumë përçmuese.

Megjithëse ishte një takim që ndodhi me dyer të mbyllura, komentet që u raportuan si të Papës u përcollën fillimisht në faqen e tabloidit italian, Dagospia.

Agjencitë e tjera italiane të lajmeve i kanë konfirmuar që atëherë fjalët e Papës duke cituar burime të shumta.

Ka pasur tronditje nga gjuha e raportuar e Papës në këtë takim privat, veçanërisht pasi ai shpesh ka folur publikisht për respektim të homoseksualëve.

Përkrahësit progresivë të Papës kanë argumentuar prej kohësh se ndërsa pak ka ndryshuar dukshëm në drejtim të të drejtave të homoseksualëve në katolicizëm, Papa Françesku e ka ndryshuar tonin e qëndrimit të Kishës.

Kur u pyet për homoseksualët në fillim të papatit të tij, ai u shfaq në krye të mediave duke u përgjigjur: "Kush jam unë për të gjykuar?"

Kohët e fundit ai krijoi habi mes tradicionalistëve katolikë duke thënë se priftërinjtë duhet të jenë në gjendje të bekojnë çiftet e të njëjtit seks në disa rrethana dhe ka folur shpesh për homoseksualët që janë të mirëpritur në Kishë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco