U dha rusëve dokumente sekrete, ish-oficeri i Forcave të Armatosura gjermane dënohet për spiunazh

U dha rusëve dokumente sekrete, ish-oficeri i Forcave të Armatosura gjermane dënohet për spiunazh

09:14, 28/05/2024

Një gjykatë në Dusseldorf dënoi të hënën një ish-oficer të Bundeswehr-it (Forcat e Armatosura të Gjermanisë) për spiunazh për llogari të Rusisë dhe përcjellje të dokumenteve të ndjeshme.

Oficeri u dënua me tre vjet e gjysmë burg pasi u deklarua fajtor për veprimin si agjent sekret dhe zbulimin e “sekreteve zyrtare”.

I pandehuri 54-vjeçar, i identifikuar vetëm si Thomas H., kishte kontaktuar me konsullatën ruse në Bon në maj 2023, i nxitur nga frika se konflikti midis Moskës dhe Kievit mund të përshkallëzohej në një luftë bërthamore globale.

Në atë kohë, oficeri i atëhershëm punonte për Zyrën Federale të Pajisjeve, Teknologjisë së Informacionit dhe Mbështetjes në Shërbimin e Bundeswehr-it.

I pandehuri përfundimisht i dha konsullatës disa dokumente të brendshme për t’ia kaluar inteligjencës ruse dhe ofroi bashkëpunim të mëtejshëm dhe materiale nga ushtria, por përfundoi duke u arrestuar në gushtin e kaluar. Sipas prokurorëve, oficeri i ishte ofruar “pothuajse vazhdimisht Rusisë” për t’i dhënë përparësi në armiqësitë e vazhdueshme.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco