Zëvendëskryeministri italian e quan shefin e NATO-s një ‘zotëri të rrezikshëm’

Zëvendëskryeministri italian e quan shefin e NATO-s një ‘zotëri të rrezikshëm’

08:14, 28/05/2024

Zëvendëskryeministri italian Matteo Salvini e ka quajtur Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, një “zotëri të rrezikshëm” për propozimin e tij për të lejuar Kievin të godasë objektivat në Rusi me armë perëndimore. Një veprim i tillë mund të çojë në Luftën e Tretë Botërore, ka paralajmëruar Salvini.

Shefi i NATO-s u ka kërkuar donatorëve perëndimorë të armëve me rreze më të gjatë të lejojnë sulme kundër objektivave në tokën ruse. Armët thuhet se u dhanë me kushtin që ato të mos përdoreshin jashtë territorit të pretenduar nga Kievi. Ky përcaktim synon të parandalojë përshkallëzimin e mëtejshëm të konfliktit. Megjithatë, në një intervistë me The Economist javën e kaluar, Stoltenberg pretendoi se është koha që aleatët e bllokut ushtarak të udhëhequr nga SHBA të rishqyrtojnë të gjitha kufizimet.

Ai përsëriti qëndrimin e tij të hënën gjatë një konference për shtyp në sesionin pranveror të Asamblesë Parlamentare të NATO-s 2024 në Sofje, Bullgari.

Duke komentuar fjalët e Stoltenberg, Salvini i përshkroi ato si “të rrezikshme dhe të pamatur”.

“Ky zotëri është i rrezikshëm sepse të folurit për një luftë të tretë botërore, për armët perëndimore të afta për të goditur dhe vrarë brenda Rusisë, më duket shumë, shumë i rrezikshëm dhe i pamatur,” u tha ai gazetarëve të hënën.

Zyrtarë të lartë italianë, përfshirë kryeministren Giorgia Meloni, kanë hedhur poshtë thirrjet publike të Stoltenberg për një ndryshim politikash. Kryeministri italian ka këshilluar “kujdes më të madh”.

Të dielën, Salvini tha në një tubim zgjedhor se Stoltenberg “nuk mund të flasë në emër të popullit italian”.

Tmerr në Nigeri/ Persona të armatosur vrasin 7 njerëz, rrëmbejnë mbi 150 të tjerë

“NATO nuk mund të na detyrojë të vrasim në Rusi, as askush nuk mund të na detyrojë të dërgojmë ushtarë italianë për të luftuar ose të vdesin në Ukrainë”, tha Salvini, duke argumentuar se Roma po i dërgon armë Kievit vetëm për të “mbrojtur veten”, jo për të “luftuar, goditur” dhe të vrasë jashtë territorit të saj.”

Udhëheqësit perëndimorë, veçanërisht presidenti francez Emmanuel Macron, kanë bërë deklarata gjithnjë e më të guximshme për sulmet në territorin rus. Megjithatë, sipas Moskës, pretendimet për kufizimet ekzistuese në përdorimin e municioneve perëndimore janë të rreme dhe të dizajnuara për të mbajtur një iluzionin se Perëndimi nuk është pjesë e konfliktit.

Perëndimi është tashmë “në luftë” me Rusinë dhe armatimet që ajo furnizon Ukrainën po përdoren në mënyrë aktive për të goditur thellë brenda vendit, ka insistuar ministri i jashtëm rus Sergej Lavrov.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco