Gjashtë vende të NATO-s planifikojnë 'një mur me dronë' për të mbrojtur kufijtë me Rusinë

Gjashtë vende të NATO-s planifikojnë 'një mur me dronë' për të mbrojtur kufijtë me Rusinë

11:21, 27/05/2024

Gjashtë vende të NATO-s po planifikojnë të ngrenë një "mur dronësh" për të ndihmuar në mbrojtjen e kufijve të tyre me Rusinë pas një sërë provokimesh, duke filluar nga emigrimi i detyruar deri tek përpjekjet për të ndryshuar kufijtë.

Ministrat nga Finlanda, Norvegjia, Polonia dhe tre shtetet baltike thanë në fundjavë se kishin diskutuar krijimin e një sistemi të koordinuar dronësh përgjatë kufijve të tyre me Rusinë për të parandaluar kontrabandën dhe provokimet e mëtejshme dhe për të ndihmuar në mbrojtje.

“Kjo është një gjë krejtësisht e re – një mur me dronë që shtrihet nga Norvegjia në Poloni – dhe qëllimi është përdorimi i dronëve dhe teknologjive të tjera për të mbrojtur kufijtë tanë”...kundër provokimeve nga vendet jomiqësore dhe për të parandaluar kontrabandën, "tha ministrja e Brendshme e Lituanisë Agne Bilotaitė për Baltic News Service.

Të gjashtë vendet janë përballur me të ashtuquajturat sulme hibride - masa joushtarake që priren të kenë një element mohimi - nga Rusia në muajt dhe vitet e fundit, duke përfshirë azilkërkuesit pa dokumente nga Afrika dhe Lindja e Mesme që dërgohen mbi kufijtë e tyre.

Mari Rantanen, ministrja e brendshme e Finlandës, i tha transmetuesit publik Yle se plani i murit me dronë do të "përmirësohej me kalimin e kohës" dhe mund të ndihmonte në mbrojtjen e kufirit 1340 km të gjatë të vendit nordik me Rusinë.

Detajet e kohës dhe se si do të funksiononte muri me dronë nuk u dhanë. Bilotaitė tha se çdo vend duhej të bënte "detyrat e shtëpisë" dhe sugjeroi që fondet e BE-së mund të përdoren gjithashtu.

Shtetet e vijës së parë të NATO-s kanë rritur paralajmërimet për synimet e Rusisë pas pushtimit të plotë të Ukrainës nga Moska në shkurt 2022 dhe zhvendosjes së saj të mëvonshme të ekonomisë së saj në një bazë lufte.

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë publikoi një projekt-propozim javën e kaluar në faqen e saj të internetit për zgjerimin e njëanshëm të kufijve të saj detarë me Lituaninë dhe Finlandën, përpara se ta fshinte planin.

Një ditë më vonë, rojet kufitare ruse hoqën 25 bomba nga ujërat estoneze që po shënonin kufirin, duke shkaktuar zemërim dhe mesazhe mbështetjeje për Talinin nga NATO dhe një numër shtetesh anëtare të saj.

Shumë vende të NATO-s besojnë se Rusia mund të testojë kufirin e NATO-s brenda pesë deri në 10 vitet e ardhshme, ndërsa shërbimet e inteligjencës kanë zbuluar një numër operacionesh të supozuara sabotuese në tokën e tyre.

Lufta e Rusisë kundër Ukrainës ka nxjerrë në pah rëndësinë e dronëve, me të dyja palët që i përdorin ato në sulme. Disa vende të NATO-s janë përgjigjur duke ngritur ose intensifikuar njësitë e tyre të luftës me dron.

Gjashtë vendet e NATO-s diskutuan gjithashtu planet në takim për evakuimin e një pjese të madhe të popullsisë së tyre në rast të një konflikti. Zyrtarët finlandezë, për shembull, kanë shprehur habinë që Ukraina e ka mbajtur popullsinë e saj civile brenda ose afër vijës së frontit, duke thënë se planet e mbrojtjes së vendit nordik përfshijnë evakuimin e popullsisë kufitare./FT - Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco