Hamasi qëllon me raketa drejt zonës së Tel Avivit

Hamasi qëllon me raketa drejt zonës së Tel Avivit

13:45, 26/05/2024

Hamasi lëshoi raketa drejt zonës së Tel Avivit në Izraelin qendror për herë të parë pas disa muajsh, njofton BBC.

"Hamasi tha se ka lëshuar raketa drejt zonës së Tel Avivit në Izraelin qendror për herë të parë në gati katër muaj. Të paktën tetë raketa u lëshuan nga zona Rafah në Gazën jugore dhe disa u kapën, thotë ushtria izraelite.

Ushtria izraelite po kryen një operacion ushtarak në Rafah. Nuk raportohet për të lënduar. Sirenat e raketave u dëgjuan në qytete dhe qyteza të tjera, duke përfshirë Herzliya dhe Petah Tikva."

Ndërkohë shtypi izraelit publikon pamje: “Në një zhvillim thellësisht shqetësues, raketa të shumta janë hedhur në drejtim të zonës metropolitane shumë të populluar Gush Dan në Izraelin qendror të dielën.

Të paktën 12 lëshime raketash janë zbuluar, ka mësuar Israel Hayom. Hamasi mori përgjegjësinë për sulmin vetëm pak minuta pasi ndodhi.

Zjarri i raketave, i cili sipas fotografive të para nga Israel Hayom filloi në qytetin jugor të Rripit të Gazës, Rafah, arriti deri në veri deri në rajonin e Sharonit, me Kfar Saba - një nga qytetet më të mëdha në Izrael - që ka një sirenë për herë të parë që nga fillimi i luftës.”

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco