Macron nis vizitën shtetërore treditore në Gjermani ndërsa afrohen zgjedhjet në BE

Macron nis vizitën shtetërore treditore në Gjermani ndërsa afrohen zgjedhjet në BE

09:17, 26/05/2024

Presidenti francez Emmanuel Macron zbarkon në Gjermani të dielën për një vizitë shtetërore tre-ditore, vizitë e ndjekur nga një takim dypalësh i kabinetit, në një kohë që dy fuqitë më të mëdha të Bashkimit Evropian kërkojnë të tregojnë unitet përpara zgjedhjeve parlamentare të BE-së të muajit të ardhshëm.

Udhëtimi i Macron për në kryeqytetin e Gjermanisë, Berlin si edhe në Dresden në lindje dhe Muenster në perëndim është vizita e parë shtetërore presidenciale franceze në Gjermani në 24 vjet.

Vizita do të shihet si një kontroll mbi shëndetin e marrëdhënieve gjermano-franceze, që drejtojnë politikëbërjen e BE-së, në një kohë sfidash të mëdha për Evropën: nga lufta në Ukrainë deri te zgjedhja e mundshme e Donald Trump si president i SHBA në nëntor.

Macron dhe kancelari gjerman Olaf Scholz kanë stile shumë të ndryshme udhëheqjeje dhe janë përplasur publikisht për çështje nga mbrojtja tek energjia bërthamore që kur kjo e fundit mori pushtetin në fund të vitit 2021. Megjithatë, ata kanë arritur kompromise në fronte të ndryshme kohët e fundit, që nga reforma fiskale te ndryshimet në pushtet, subvencionet e tregut, duke lejuar BE-në të arrijë marrëveshje dhe të vendosë një front më të bashkuar.

"Ka tensione në marrëdhëniet gjermano-franceze, por pjesërisht pikërisht sepse ato kanë trajtuar disa tema të vështira," tha Yann Ëernert në Institutin Jacques Delors në Berlin, duke vënë në dukje se të dy vendet kishin konverguar gjithashtu në nevojën për të zgjeruar BE-në drejt lindjes..

Vizita është "një përpjekje në nivelin më të lartë politik për të demonstruar se marrëdhënia po funksionon," tha Mujtaba Rahman, drejtor menaxhues për Evropën në grupin e ekspertëve Eurasia Group. "Por ka ende boshllëqe thelbësore në çështjet kryesore që po shfaqen mbi BE."

Një hendek i tillë kyç është mbrojtja evropiane, veçanërisht nëse Trump fiton zgjedhjet presidenciale të 5 nëntorit në SHBA. Ekspertët e mbrojtjes e shohin atë si një aleat shumë më pak të besueshëm për Evropën sesa rivalin e tij demokrat, presidentin Joe Biden.

Në fillim të këtij viti, ish-presidenti republikan jo vetëm që tha se nuk do t'i mbronte anëtarët e NATO-s nga një sulm i ardhshëm nga Rusia, nëse kontributet e këtyre vendeve në aleancën e mbrojtjes do të vononin, por se ai do ta inkurajonte Rusinë "të bëjë çfarë dreqin të dojë".

Franca, e cila ka armë bërthamore, ka nxitur për një Evropë më të vetë-mbështetur në çështjet e mbrojtjes dhe është mërzitur nga vendimi i Gjermanisë për të blerë pajisje kryesisht amerikane për ombrellën e saj të mbrojtjes ajrore të Europian Sky Shield.

Gjermania thotë se nuk ka asnjë alternativë të besueshme ndaj ombrellës ushtarake të SHBA-së dhe se Evropa nuk ka kohë të presë që një industri e mbrojtjes vendase të përgatitet për kërcënime të tilla si armiqësia ruse.

Pompoziteti dhe biznesi
 

Macron, i shoqëruar në udhëtimin e tij nga bashkëshortja e tij Brigitte, do të nisë vizitën e tij të dielën duke u takuar në Berlin me presidentin gjerman Frank-Ëalter Steinmeier përpara se të kalojë nëpër Portën e Brandenburgut me kryebashkiakun e qytetit, Kai Ëegner.

Të hënën, ai do të shkojë në Dresden, ku do të mbajë një fjalim përpara Frauenkirche-së, e cila u shkatërrua nga aleatët perëndimorë gjatë Luftës së Dytë Botërore, përpara se të niset të martën për në Muenster.

Por ndoshta pjesa më e rëndësishme e udhëtimit të tij do të jetë takimi i kabinetit të martën në Meseberg, pak jashtë Berlinit, ku të dy qeveritë më pas do të merren me punë duke kërkuar të gjejnë gjuhën e përbashkët për dy çështjet kryesore që kanë luftuar për t'i parë me sy- për të parë, përkatësisht mbrojtjen dhe konkurrencën.

Të dy vendet do të përpiqen gjithashtu të gjejnë gjuhën e përbashkët në axhendën e BE-së për pesë vitet e ardhshme, në funksion të shfaqjes së fortë të pritshme për të djathtën ekstreme në zgjedhjet parlamentare të 6-9 qershorit, duke e bërë më të vështirë vendimmarrjen e BE-së.

Zgjedhjet evropiane të vitit 2024 zhvillohen nga 6 deri më 9 qershor në 27 shtetet anëtare të Bashkimit Evropian./ar.sh/SYRI.NET

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco