Rusia thotë se qendron Shteti Islamik pas masakrës në sallën e koncerteve në Moskë

Rusia thotë se qendron Shteti Islamik pas masakrës në sallën e koncerteve në Moskë

13:42, 24/05/2024

Rusia tha të premten për herë të parë se grupi i Shtetit Islamik koordinoi sulmin në sallën e koncerteve në Moskë në muajin mars, sulmi terrorist më vdekjeprurës në vend këto dy dekada.

Shteti Islamik ka marrë përgjegjësinë në shumë raste për sulmin e 22 marsit, i cili vrau mbi 140 njerëz, por Moska është përpjekur vazhdimisht të lidhë Ukrainën dhe Perëndimin me atë sulm, shkruan France24.

Shefi i FSB-së, Alexander Bortnikov u citua të thoshte nga agjencia e lajmeve RIA Novosti se "përgatitjet, financimi, sulmi dhe tërheqja e terroristëve u koordinuan nëpërmjet internetit nga anëtarë të Provincës Khorasan (IS-K)," një degë aktive e Shtetit Islamik në Afganistan dhe Pakistan.

Bortnikov nuk e hodhi poshtë këndin ukrainas në deklaratat e tij të premten, duke thënë se "me përfundimin e sulmit, terroristët morën udhëzime të qarta për të lëvizur drejt kufirit ukrainas, ku nga ana tjetër ishte hapur një "dritare" për ta".

“Hetimi vazhdon, por tashmë mund të thuhet me siguri se inteligjenca ushtarake ukrainase është drejtpërdrejt e përfshirë në sulm”, tha ai.

Ukraina e ka mohuar vazhdimisht se ka qenë e përfshirë.

Sulmi më i keq terrorist në Rusi që nga viti 2004

Persona të armatosur me kamuflazh hynë në ambientet e bashkisë Crocus në periferi të Moskës përpara se t'i vinin flakën ndërtesës. 

Më shumë se një duzinë personash të dyshuar janë arrestuar duke përfshirë katër sulmuesit, të cilët janë të gjithë nga shteti i Azisë Qendrore të Taxhikistanit, një ish-republikë e varfër sovjetike në kufirin verior të Afganistanit.

Shtetet e Bashkuara kanë thënë se e kishin paralajmëruar publikisht dhe privatisht Rusinë në fillim të marsit se ekstremistët po planifikonin një sulm në një sallë koncertesh në Moskë. 

Zyrtarë të paidentifikuar të inteligjencës amerikane u thanë mediave amerikane pas masakrës se ata i kishin thënë Moskës se ishte pikërisht bashkia e Crocus-it që ISIS po planifikonte të sulmonte.

Rusia i hodhi poshtë këto paralajmërime. Vetëm tre ditë para sulmit, Presidenti Vladimir Putin akuzoi Uashingtonin për "shantazh" dhe përpjekje për të "frikësuar" rusët.
 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco