Operacionet humanitare në Gaza ‘pranë kolapsit’

Operacionet humanitare në Gaza ‘pranë kolapsit’

09:18, 23/05/2024

Kriza humanitare në Gaza po përkeqësohet edhe një herë pasi dërgesat e ndihmave dhe karburantit në territorin palestinez ngadalësohen në një rrjedhje në vazhdën e ofensivës tokësore dy-javore të Izraelit në qytetin jugor të Rafahut.

OKB-ja ka pezulluar shpërndarjen e ushqimit në Rafah për shkak të mungesës së furnizimeve dhe pasigurisë, tha organi botëror të martën vonë, dhe operacionet e dërgesës nga skela e re lundruese e financuar nga ShBA janë ndalur gjithashtu pasi njerëzit e dëshpëruar kapën pjesën më të madhe të dërgesës së shkarkuar në në kamionë të shtunën, një incident në të cilin mbeti i vrarë një person, raporton  The Guardian.

Që nga 10 maji, pak pasi Izraeli mori kontrollin e kalimit të Rafahut me Egjiptin, përmes së cilës rrjedh pjesa më e madhe e ndihmave për Gazën, vetëm rreth tre duzina kamionë janë dorëzuar me sukses përmes vendkalimit pranë Kerem Shalom, dhe vetëm rreth një e katërta e lejuar karburanti është dorëzuar që nga fillimi i operacionit izraelit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco