Norvegjia do të kufizojë hyrjen për turistët rusë

Norvegjia do të kufizojë hyrjen për turistët rusë

08:53, 23/05/2024

Norvegjia do të kufizojë më tej aksesin për udhëtarët rusë për shkak të luftës së vazhdueshme në Ukrainë, duke bllokuar pothuajse të gjitha hyrjet, tha të enjten ministria e drejtësisë e vendit nordik.

Norvegjia, anëtare e NATO-s, e cila ndan një kufi me Rusinë në Arktik me një gjatësi prej pothuajse 200 kilometrash, për herë të parë vendosi kufizime për vizat turistike ruse në vitin 2022.

“Vendimi për të forcuar rregullat e hyrjes është në përputhje me qasjen norvegjeze për të qëndruar pranë aleatëve dhe partnerëve në reagim ndaj luftës së paligjshme të agresionit të Rusisë kundër Ukrainës,” tha në një deklaratë ministrja e Drejtësisë, Emilie Enger Mehl.

Qytetarët rusë, qëllimi i të cilëve është turizmi dhe udhëtime të tjera jo thelbësore, do të refuzohen me hyrjen përtej kufirit të jashtëm. Përjashtimet mund të jepen në raste të tilla si vizitat në familjen e ngushtë që banon në Norvegji, tha ministria. Politika e re hyn në fuqi më 29 maj.

“Ndryshimi nënkupton që policia mund të refuzojë hyrjen e qytetarëve rusë që mbulohen nga udhëzimi”, tha ministria.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco