Politico: SHBA i frikësohej Luftës së Tretë Botërore pas vdekjes së presidentit të Iranit

Politico: SHBA i frikësohej Luftës së Tretë Botërore pas vdekjes së presidentit të Iranit

13:37, 22/05/2024

Fillimisht kishte frikë mes zyrtarëve amerikanë se rrëzimi i helikopterit që vrau presidentin Ebrahim Raisi të dielën mund të shkaktonte një luftë të re botërore, raportoi Politico të hënën. Në veçanti, kishte shqetësime se Teherani mund të kërkonte të fajësonte Uashingtonin dhe Izraelin për incidentin, tha një burim për gazetën.

Helikopteri që transportonte Raisin dhe shoqëruesit e tij, përfshirë ministrin e Jashtëm iranian Hossein Amir-Abdollahian, u rrëzua të dielën në provincën veriperëndimore të Azerbajxhanit Lindor të vendit. Presidenti po kthehej nga një takim me homologun e tij azer, Ilham Aliyev, pasi përuruan një projekt të madh dige në kufi.

Sipas agjencisë së lajmeve IRNA, helikopteri u rrëzua për shkak të një "defekti teknik", ndërsa operacionet e shpëtimit u penguan nga kushtet e pafavorshme të motit, duke përfshirë mjegullën dhe shiun.

Pas incidentit, Shtëpia e Bardhë po monitoron nga afër se si Irani do të reagojë ndaj vdekjes së Raisit, vuri në dukje Politico, duke shtuar se zyrtarë të lartë amerikanë të paidentifikuar nuk presin ndonjë ndryshim të rëndësishëm të politikës nga Teherani.

Megjithatë, ndërsa u publikua lajmi për rrëzimin, zyrtarët amerikanë "e kaluan të dielën duke pritur me ankth përditësime" mbi situatën. Sipas Politico, ata prisnin të shihnin nëse Irani do të akuzonte Izraelin ose Uashingtonin për sabotimin e helikopterit, edhe pse nuk kishte asgjë që të sugjeronte këtë.

Një zyrtar i paidentifikuar i tha gazetës se "për pak kohë, nuk ishte pyetje e çmendur të pyesje: "Kështu fillon Lufta e Tretë Botërore?"

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin ka thënë se vendi i tij nuk ka luajtur asnjë rol në incident. Pavarësisht marrëdhënieve jashtëzakonisht të tensionuara me Iranin, Uashingtoni ofroi "ngushëllime zyrtare" dhe ishte i gatshëm të ndihmonte Teheranin në operacionin e kërkimit, sipas Departamentit të Shtetit.

Duke iu referuar rrëzimit, një zyrtar izraelit i paidentifikuar i tha Reuters se "nuk ishim ne". Megjithatë, kryetari i partisë opozitare izraelite Yisrael Beytenu, Avigdor Liberman, deklaroi se Jerusalemi Perëndimor "nuk do të derdhë lot" për vdekjen e Raisit.

Zëvendëspresidenti i Parë i Iranit, Mohammad Mokhber, po vepron tani si president, me zgjedhje të parakohshme të planifikuara për më 28 qershor. Ministria e Jashtme në Teheran ka këmbëngulur se vdekja e Raisit dhe Amir-Abdollahian nuk do të prishë politikat ndërkombëtare të Iranit.

Tensionet midis Izraelit dhe Iranit, kryerivalë prej dekadash, u përshkallëzuan muajin e kaluar kur Teherani akuzoi Jerusalemin Perëndimor për vrasjen e disa oficerëve të lartë ushtarakë iranianë në një sulm ndaj konsullatës së tij në Siri. Në ditët që pasuan, Irani nisi një sulm hakmarrës në shkallë të gjerë ndaj shtetit hebre, duke përfshirë qindra raketa dhe dronë kamikazë.

Burimi: politico.com

Përktheu: Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco