Spanja, Irlanda dhe Norvegjia pritet të njohin sot shtetin palestinez

Spanja, Irlanda dhe Norvegjia pritet të njohin sot shtetin palestinez

08:18, 22/05/2024

Qeveria e Norvegjisë do të njoftojë sot se do të njoh një shtet të pavarur palestinez, njoftuan transmetuesi shtetëror NRK dhe gazeta Aftenposten, duke cituar burime të paidentifikuara.

Më herët, një burim i njohur me këtë çështje i kishte thënë Reuters se qeveria irlandeze ishte gjithashtu e vendosur të njihte shtetin e Palestinës më vonë gjatë ditës, duke shtuar se kryeministri irlandez Simon Harris do të mbante një konferencë për shtyp në orën 08:00.

Në të njëjtën kohë, në Parlamentin spanjoll pritet të mbajë një fjalim edhe kryeministri Pedro Sanchez. Sanchez kishte treguar javën e kaluar se do të shpallte njohjen e një shteti palestinez nga Madridi të mërkurën.

Dublini kishte njoftuar në fillim të prillit se po përgatitej për këtë lëvizje dhe javën e kaluar e bëri të qartë se do të vazhdonte me njohjen e një shteti palestinez në maj.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco