SHBA ‘hakmerret’ për Netanjahun? Blinken paralajmëron sanksione për Gjykatën Ndërkombëtare Penale

SHBA ‘hakmerret’ për Netanjahun? Blinken paralajmëron sanksione për Gjykatën Ndërkombëtare Penale

07:33, 22/05/2024

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken ka paralajmëruar sanksione të mundshme kundër Gjykatës Ndërkombëtare Penale, pasi prokurori i saj kërkon urdhër-arrest për zyrtarët e lartë izraelitë. Blinken tha në një seancë dëgjimore në Kongres se ishte "i përkushtuar" për të ndërmarrë veprime kundër "vendimit thellësisht të gabuar".

Komentet e tij vijnë mes një nxitje republikane për të vendosur sanksione ndaj zyrtarëve të ICC, të cilët mund të kenë një votim që këtë javë.

Shtetet e Bashkuara nuk janë anëtare të gjykatës, por kanë mbështetur ndjekjet penale të mëparshme, përfshirë urdhrin e arrestit të ICC-së për presidentin rus, Vladimir Putin, për luftën në Ukrainë.

Në një seancë dëgjimore të së martës në Komitetin e Senatit për Marrëdhëniet me Jashtë, James Risch, republikani kryesor i tij, pyeti nëse Blinken do të mbështeste legjislacionin për të adresuar ICC-në "duke futur hundën në punët e vendeve që kanë një sistem gjyqësor të pavarur, legjitim dhe demokratik".

"Ne duam të punojmë me ju mbi një bazë dypartiake për të gjetur një përgjigje të përshtatshme. Unë jam i përkushtuar ta bëj këtë," tha sekretari i shtetit.

Kryeprokurori i ICC-së, Karim Khan, njoftoi të hënën se kishte aplikuar për urdhër-arrest kundër kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu dhe ministrit të mbrojtjes Yoav Gallant.

Khan po kërkon gjithashtu urdhër-arrest për tre zyrtarë të Hamasit, Yahya Sinwar, udhëheqësin e saj në Gaza, Mohammed Deif, komandantin e krahut ushtarak të Brigadave Qassam dhe Ismail Haniyeh, kreun e byrosë së saj politike.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco