Një shimpanze në një kopsht zoologjik spanjoll nuk është ndarë nga këlyshi i saj i ngordhur për tre muaj

Një shimpanze në një kopsht zoologjik spanjoll nuk është ndarë nga këlyshi i saj i ngordhur për tre muaj

14:55, 21/05/2024

Vizitorët në kopshtin zoologjik Biopark në qytetin spanjoll të Valencias janë ekspozuar ndaj pamjes prekëse të një shimpanzeje të pikëlluar që mbante këlyshin e saj të ngordhur për tre muajt e fundit.

Shimpanzeja Natalya humbi pasardhësit e saj kur ai ishte vetëm disa ditësh. Që atëherë, ajo u kap pas trupit të tij të palëvizshëm, duke mos dashur të ndahej.

“Kjo sjellje është vërejtur më parë te shimpanzetë, jo vetëm në kopshtet zoologjike, por edhe në të egra”, tha drejtori i Biopark Miguel Casares për Reuters.

Ashtu si njerëzit, shimpanzetë vajtojnë vdekjen e njerëzve të dashur, por është e pazakontë që procesi të jetë kaq intensiv dhe kaq i gjatë.

Megjithatë, Casares thotë se duhet respektuar, ashtu si me njerëzit.

“Vizitorët tanë, të cilët fillimisht janë mjaft të tronditur nga pamja e një këlyshi të ngordhur, e kuptojnë sapo u shpjegojmë pse e lamë dhe pse e mbajmë nën vëzhgim”, tha Casares.

Natalya tashmë ka humbur një këlysh në vitin 2018, kjo është arsyeja pse ajo është nën mbikëqyrje të rreptë këtë herë.

Shimpanzetë janë ndër primatët më të rrezikuar në Afrikë, me një popullsi të egër prej 100,000 deri në 200,000 të kërcënuar nga gjuetia, humbja e habitatit dhe sëmundjet.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco