Presidenti gjerman dha dorëheqjen pse telefonoi drejtuesit e BILD

Presidenti gjerman dha dorëheqjen pse telefonoi drejtuesit e BILD

09:43, 25/04/2024

Kryeministri shqiptar, Edi Rama, është në zemër të një skandali në Itali, pasi ka telefonuar drejtuesit e rrjetit publik RAI në lidhje me një material investigativ kundër tij.

Kryeministri vazhdon të bëjë rolin e shejtan-budallait, duke mos e kuptuar se sa e rëndë është kjo ngjarje.

Për ta ilustruar, mjaftojmë të kthehemi pas në kohë në vitin 2012 në Gjermani.

Christian Wulff ishte zgjedhur president në vitin 2010 moshën 51-vjeçare, duke u bërë presidenti më i ri në histori.

Por karriera e politikanit të CDU nuk do të zgjaste shumë.

Mediat zbuluan se ai kishte marrë një kredi për shtëpi me kushte të favorshme nga një mik i tij biznesmen.

Përpara se gazeta më e madhe BILD të publikonte detaje nga skandali, ai telefonoi kryeredaktorin e kësaj gazete, Kai Diekmann.

Ky i fundit nuk i doli në telefon, por ai i la një mesazh në sekretari ku deklaronte se do ngrinte padi ndaj gazetës BILD dhe se rrugët mes tyre do të ndaheshin.

Kaq u desh dhe historia e mesazhit eklipsoi edhe skandalin e kredisë.

Brenda pak ditësh, Wulff dha dorëheqjen dhe kërkoi ndjesë te gazeta BILD dhe drejtuesit e saj.

Ndaj tij kishte një hetim për aferën e kredisë, por dy vite më vonë do shpallej i pafajshëm.

Megjithatë, karriera e tij politike kishte marrë fund me atë telefonatë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco