Sulm me thikë në një shkollë në Uells, plagosen dy mësues dhe një nxënës, arrestohet adoleshentja për tentativë vrasjeje

Sulm me thikë në një shkollë në Uells, plagosen dy mësues dhe një nxënës, arrestohet adoleshentja për tentativë vrasjeje

18:56, 24/04/2024

Një vajzë adoleshente është arrestuar nën dyshimin për tentativë vrasje pasi dy mësues dhe një nxënës u goditën me thikë në një shkollë në West Wales.

Policia konfirmoi të mërkurën pasdite se tre persona u plagosën në shkollën Ysgol Dyffryn Aman dhe po trajtohen për plagë me thikë.

Policia e Dyfed-Powys thotë se ngjarja ka ndodhur rreth orës 11:20 të mëngjesit të së mërkurës.

Forca konfirmoi se shkolla ishte mbyllur “për sigurinë e të gjithëve në ambiente”.

Shkolla gjithëpërfshirëse në qytetin e Ammanford në Carmarthenshire ka mbi 2,000 nxënës nga mosha 11 deri në 18 vjeç.

Nxënësit u liruan nga shkolla rreth orës 15:20, me qindra prindër të mbledhur jashtë për t’i marrë.

Shkolla ishte mbyllur që rreth orës 11 të mëngjesit, me nxënësit që u tha të qëndronin në klasën e tyre.

Një zëdhënës i Ysgol Dyffryn Aman tha se familjarët e të plagosurve janë informuar.

“Ne dëshirojmë të sigurojmë prindërit dhe publikun se incidenti është nën kontroll”, shtuan ata.

Policia u ka kërkuar gjithashtu njerëzve që të mos spekulojnë pasi hetimi është në vazhdim.

Superintendenti Ross Evans, komandanti i Carmarthenshire, tha se policia po punonte me shkollën dhe agjencitë e tjera për të siguruar që “mbështetja e duhur është në dispozicion për të gjithë të përfshirët”.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco