Sunak:  Avionët e parë me azilkërkues nga Britania për në Ruanda do të nisen pas 10-12 javësh! Kryeministri i Britanisë Rishi Sunak, djathtas, dhe Presidenti i Ruandës Paul Kagame përpara takimit të tyre në 10 Downing Street në Londër, më 9 prill 2024.

Sunak: Avionët e parë me azilkërkues nga Britania për në Ruanda do të nisen pas 10-12 javësh!

13:10, 22/04/2024

Londër - Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Rishi Sunak u zotua të hënën se avionët e parë me të depërtuarit për në Ruanda mund të nisen pas 10-12 javësh, pasi ai premtoi t'i jepte fund bllokimit parlamentar mbi një premtim kyç të politikës përpara zgjedhjeve që priten më vonë këtë vit.

Sunak i bëri komentet në një konferencë shtypi, duke e bërë çështjen e tij drejtpërdrejt në publik pasi u zotua javën e kaluar se Parlamenti do të qëndronte në këtë sesion derisa të miratohej legjislacioni. Dhoma e Komunave do ta shqyrtojë projektligjin më vonë gjatë ditës, e ndjekur nga shqyrtimi në Dhomën e Lordëve.

Sunak kërkoi që Dhoma e pazgjedhur e Lordëve të ndalojë bllokimin e legjislacionit që lejon autoritetet të dëbojnë disa azilkërkues për në Ruanda, pasi ai kërkon të përmbushë një premtim të fushatës për të "ndaluar barkat" që çojnë emigrantët në Mbretërinë e Bashkuar ilegalisht.

"Mjaft është mjaft," tha Sunak, ndërsa u tha gazetarëve se avionët tregtarë çarter janë rezervuar për të transportuar azilkërkuesit.

Ai nuk pranoi të jepte detaje kur u pyet se sa njerëz pritej të ishin në ato fluturime në muajt e ardhshëm.

"Ne jemi gati. Planet janë bërë dhe këto fluturime do të kryhen në çdo rast. Asnjë gjykatë e huaj nuk do të na ndalojë të ndalim fluturimet”, tha ai.

Projektligji ka mbetur i ngecur për dy muaj pasi u kthye para dhe mbrapa midis dy dhomave të Parlamentit, me Lordët duke ofruar vazhdimisht amendamente që më pas u refuzuan nga Komunat. Lordët nuk kanë fuqinë për ta prishur legjislacionin, por ata duhet të japin pëlqimin e tyre përpara se të bëhet ligj.

Partia Konservatore në pushtet ka në plan të dërgojë disa azilkërkues në Ruandë si një pengesë për të bindur emigrantët se nuk ia vlen rreziku për të kaluar Kanalin Anglez me gomone. 

Plani, i ndjekur nga tre kryeministra gjatë dy viteve të fundit, deri më tani është penguar nga një sërë vendimesh gjyqësore dhe kundërshtime të zëshme nga avokatët e emigrantëve që thonë se është i paligjshëm dhe çnjerëzor.

Legjislacioni aktual, i njohur si Projektligji për Sigurinë i Ruandës, është një përgjigje ndaj një vendimi të Gjykatës së Lartë që bllokoi avionët e dëbimit sepse qeveria nuk mund të garantonte sigurinë e migrantëve të dërguar në Ruandë.

Pas nënshkrimit të një traktati të ri me Ruandën për të forcuar mbrojtjen për migrantët, qeveria propozoi legjislacionin e ri që e shpall Ruandën si një vend të sigurt.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco