Erdogan takohet me liderin e Hamasit në Stamboll, zbardhen temat e diskutimeve

Erdogan takohet me liderin e Hamasit në Stamboll, zbardhen temat e diskutimeve

16:41, 20/04/2024

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka takuar sot liderin e Hamasit, Ismail Haniyeh për bisedime në Stamboll.

Sipas mediave të huaja, gjatë takimit, dyshja diskutuan përpjekjet për të arritur një armëpushim dhe për të ofruar ndihma humanitare në Gaza, thotë transmetuesi shtetëror TRT.

Takimi u zhvillua në Pallatin Dolmabahçe. Erdogan ka kundërshtuar fuqishëm që prej fillimit ofensivën izraelite në Gaza, duke u shprehur se Tel Avivi po kryen krime të shumta kundër popullsisë civile atje.

Ky takim mes dy liderëve vjen në një moment tensionesh në Lindjen e Mesme, ku veç konfliktit në Gaza, rrezikon të shpërthejë një tjetër luftë, mes Iranit dhe Izraelit, pas sulmeve që këto vende kanë kryer ndaj njëri-tjetrit.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco