Provat zbulojnë mangësi shqetësuese në sistemin anti-dronë të Francës për Lojërat Olimpike

Provat zbulojnë mangësi shqetësuese në sistemin anti-dronë të Francës për Lojërat Olimpike

09:55, 20/04/2024

Me më pak se 100 ditë para se Parisi të presë Lojërat Olimpike të 2024-ës, të cilat organizatorët planifikojnë t’i hapin me një ceremoni në ujë në lumin e Senës, shqetësimet po rriten në lidhje me efikasitetin e mburojës kundër dronëve që synon të mbrojë kryeqytetin francez nga një sulm i mundshëm terrorist. Sipas disa burimeve të sigurisë, testet e fundit kanë ekspozuar disa të meta shqetësuese në sistem.

Sistemi anti-drone Parade është zhvilluar veçanërisht për të mbrojtur qiejt e Parisit gjatë Lojërave Olimpike dhe Paraolimpike nga 26 korriku deri në 8 shtator. Por media të ndryshme franceze raportojnë se sistemi funksionoi më keq se sa pritej gjatë një stërvitjeje në mars.

“Në dy nga vendet ku u testua Parade, nuk funksionoi aq mirë sa pritej. E thënë me fjalë të tjera, Parade i ndaloi dronët, por brenda një perimetri shumë më të vogël se sa pritej”, tha një vëzhgues i stërvitjes “Coubertin LAD 2” për të përjavshmen franceze Marianne.

Gazeta satirike Le Canard Enchaîné tha se sistemi kishte punuar edhe më keq se gjatë stërvitjes së parë, "Coubertin LAD 1", që u mbajt për të testuar efikasitetin e tij. Gjatë asaj stërvitje, Parade thuhet se ishte në gjendje të zbulonte vetëm një nga tri dronët me qëllim të keq në një distancë prej 800 metrash.

“Është e bezdisshme që kjo po del publikisht, por për fat të keq, në kundërshtim me linjën zyrtare, gjërat nuk po funksionojnë siç do të donim ne”, tha një burim i lartë sigurie për AFP në kushte anonimiteti në fillim të prillit.

Qëllimi për të zbuluar, identifikuar dhe neutralizuar

Skenari i një tufe dronësh të ngarkuar me eksploziv dhe mbi 300,000 spektatorë të ulur përgjatë shtrirjes 6 kilometra të Seine gjatë ceremonisë së hapjes së 26 korrikut, nuk do të ishte asgjë më pak se një makth për policinë franceze.

Në Francë ka rreth 3 milionë dronë, shumë prej tyre në pronësi private, dhe policia dhe ministria e brendshme po punojnë shumë për të parandaluar çdo fluturim të parakohshëm mbi kryeqytet.

"Dronët përfaqësojnë një kërcënim të nivelit shumë të lartë sepse janë të lehtë për t'u përdorur, ka një numër të madh të tyre në Francë dhe shndërrimi i tyre në armë është i thjeshtë dhe shumë i përballueshëm. Nuk kërkon shumë organizim logjistik," konsulenti i mbrojtjes Marc Chassillan. tha.

Kjo është arsyeja pse grupet franceze të pajisjeve të mbrojtjes Thales dhe CS Group, në konsorcium, fituan tenderin e agjencisë franceze të prokurimit të mbrojtjes (DGA) për të zhvilluar një sistem anti-drone në prill 2022. Kontrata është 350 milionë euro për një periudhë 11-vjeçare. . Në tenderin e konsorciumit, Parade u prezantua si një "sistem i shkallëzuar, modular, me shumë misione" për luftimin e dronëve.

"Parade përbëhet nga një grup radarësh dhe kamerash të afta për të zbuluar dhe karakterizuar kërcënimin. Sistemi plotësohet nga një goniometër që zbulon transmetimet e radios që drejtojnë dronin," shpjegoi Chassillan. "Më pas janë kundërmasat: bllokimi për të çmobilizuar ose modifikuar trajektoren e dronit ose ndërhyrja e një droni policie të pajisur me një rrjetë për të kapur pajisjen qe ka qëllim të keq," tha ai.

Sistemi gjithashtu mund të rrëzojë dronët drejtpërdrejt, por kjo është zgjidhja e fundit sepse mbeturinat e krijuara nga një shpërthim i tillë mund të plagosin apo edhe të vrasin njerëz në tokë.

Seancat dëgjimore me dyer të mbyllura

Rezultatet e fundit i shtojnë një seri pengesash tashmë shqetësuese për Parade-n. Fillimisht e planifikuar për në qershor 2023, dorëzimi i gjashtë sistemeve të Parade-s tashmë është vonuar disa muaj. Kjo bëri që Komiteti i Mbrojtjes i Senatit Francez të nisë një mision faktmbledhës në fund të vitit 2023.

Kryetari konservator i komitetit, Cédric Perrin, që atëherë e ka kritikuar vazhdimisht sistemin. Dhe më 20 mars, senatorët njoftuan se raporti i tyre nuk do të bëhej publik. Kur Ministri i Mbrojtjes Sébastien Lecornu përfundoi seancat dëgjimore të misionit faktmbledhës më 2 prill, ai e bëri këtë me dyer të mbyllura, duke nxitur edhe më shumë shqetësimet e sigurisë për Lojërat.

Në foto: Një ushtar francez demonstron një armë anti-drone gjatë një prezantimi të sistemeve të sigurisë për përdorim kundër dronëve potencialisht armiqësorë gjatë Lojërave Olimpike Paris 2024, në një bazë ushtarake në Velizy-Villacoublay, në jugperëndim të Parisit, më 14 mars 2024.

Image

“Vendimi për të mos bërë publik raportin u mor në një mënyrë kolegjiale pas seancave dëgjimore,” tha Philippe Paul, gjithashtu një senator konservator dhe bashkëautor i raportit. “Por është e vërtetë që sistemi i Paradës, i cili është testuar disa herë, nuk ka performuar plotësisht në mënyrë të kënaqshme. Ministria e Mbrojtjes, DGA dhe forcat ajrore janë plotësisht të vetëdijshme për këtë.”

A do të jenë në gjendje Thales dhe CS Group t'i korrigjojnë të metat në kohë për Lojërat? Disa nuk janë aq të sigurt. “Koha për të trajnuar stafin, për të bërë përmirësime të rëndësishme në sistem, duket e pamundur”, tha një burim sigurie për AFP në fillim të prillit.

Sfida e luftimit të dronëve në një mjedis urban

Forca ajrore franceze duket se po shqyrton alternativa pasi bleu disa sisteme anti-drone Bassalt të prodhuara nga Hologarde, një degë e operatorit të aeroportit ndërkombëtar të Parisit Groupe ADP.

"Është e rëndësishme të kuptohet se sistemi Parade nuk është e vetmja pajisje që do të përdoret për të luftuar dronët gjatë Lojërave Olimpike. Ai është pjesë e një organizimi të tërë që përfshin sisteme të ndryshme të përdorura nga ministria e brendshme, aeroportet e Parisit, Forcat Ajrore dhe xhandarmëria”, vuri në dukje Paul.

Por pavarësisht këtyre shtresave shtesë të sigurisë, detyra për të mbajtur kryeqytetin francez të lirë nga dronët, veçanërisht gjatë ceremonisë së hapjes, do të jetë e madhe për forcat e sigurisë.

"Për një radar anti-drone, një mjedis urban është jashtëzakonisht i vështirë dhe kërkon përpunim të sinjalit. Pemët, ndërtesat dhe monumentet e bëjnë zbulimin më të vështirë sepse ato formojnë pengesa që veprojnë si ekran dhe lejojnë një dron të shfaqet në momentin e fundit," Chassillan. tha.

"Frika tjetër e madhe është një tufë dronësh dhe efekti i tyre i ngopjes. Nëse 150 dronë sulmojnë turmën gjatë ceremonisë së hapjes dhe njëri prej tyre kalon, mjafton të prishësh festën. Sidomos pasi Sena është si një kanion, me bollëk. të rrugëve pingule që mund të shërbejnë si korridore aksesi për dronët”, tha ai.

Asnjë kërcënim i drejtpërdrejtë

Për momentin, plani është që ceremonia e hapjes të mbahet në Seine, e cila do të ishte hera e parë në historinë olimpike që do të organizohet jashtë një mjedisi stadiumi.

“Ne mund ta bëjmë dhe do ta bëjmë”, tha Presidenti Emmanuel Macron në një intervistë të 15 prillit për BFMTV. Por për herë të parë, udhëheqësi francez foli për një plan B dhe një plan C për ceremoninë nëse kërcënimi i sigurisë bëhet shumë i madh.

Një mundësi mund të jetë kufizimi i ceremonisë në zonën përreth Trocadéro, përtej lumit nga Kulla Eifel. Një alternativë tjetër, tha ai, mund të ishte zhvendosja e tij në stadiumin kombëtar, Stade de France.

Komentet e Macron pasqyrojnë një shkallë të caktuar nervozizmi rreth ceremonisë, numri i spektatorëve të së cilës tashmë është përgjysmuar dhe do të jetë subjekt i disa kufizimeve për shkak të shqetësimeve të sigurisë.

"Ndoshta ka pak panik sepse data [e ceremonisë së hapjes] po afrohet shpejt. Do të vijë shpejt, por ka ende vend për manovrim nëse duhet t'i zvogëlojmë gjërat ose të vendosim një plan B," tha Senatori Pali./ar.sh/SYRI.NET
 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco