Shefi i NATO-s u kërkon aleatëve t'i japin Ukrainës sisteme të mbrojtjes ajrore

Shefi i NATO-s u kërkon aleatëve t'i japin Ukrainës sisteme të mbrojtjes ajrore

08:48, 20/04/2024

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg u bëri presion vendeve anëtare që t'i japin Ukrainës sistemet e mbrojtjes ajrore, duke thënë se ky është një investim për sigurinë tonë".

Të premten, Stoltenberg u bëri presion vendeve anëtare që t'i japin Ukrainës më shumë sisteme raketore Patriot, ndërsa Presidenti Volodymyr Zelenskyy përsëriti kërkesat pothuajse të përditshme të Kievit për më shumë pajisje të mbrojtjes ajrore perëndimore.

“NATO ka hartuar aftësitë ekzistuese në të gjithë aleancën dhe ka sisteme që mund të vihen në dispozicion të Ukrainës”, u tha Stoltenberg gazetarëve pas një takimi në internet të ministrave të mbrojtjes nga aleanca 32-vendesh, në të cilën Zelenskyy mori pjesë nga distanca.

Forcat ajrore të Rusisë janë shumë më të fuqishme se ato të Ukrainës, por sistemet e sofistikuara të raketave të ofruara nga partnerët perëndimorë të Kievit janë një kërcënim i madh për aviacionin rus pasi forcat e Kremlinit ecin ngadalë përpara përgjatë vijës së frontit prej rreth 1000 kilometrash në luftë.

Kievi po kërkon të paktën shtatë bateri Patriot. Stoltenberg nuk pranoi të thoshte se cilat shtete të NATO-s kanë sisteme të mbrojtjes ajrore ose sa mund të jenë në dispozicion, duke thënë se ky është informacion i klasifikuar, por ai këmbënguli se ai pret që vendet të bëjnë së shpejti njoftime të reja për mbështetje, jo vetëm për Patriot-ët.

“Aleatët duhet të gërmojnë thellë në inventarët e tyre dhe të përshpejtojnë shpërndarjen e raketave, artilerisë dhe municioneve. Ukraina po përdor armët që ne i ofrojmë për të shkatërruar aftësitë luftarake ruse. Kjo na bën të gjithëve më të sigurt”, tha ai.

“Mbështetja për Ukrainën nuk është bamirësi. Është një investim në sigurinë tonë”, shtoi Stoltenberg.

Bateritë e raketave Patriot mund të zgjasin dy vjet për t'u bërë, kështu që vendet që i kanë ato mund të hezitojnë për arsye sigurie që të ekspozohen. Gjermania kishte gjithsej 12, por po furnizon me tre,  Ukrainën. Polonia, e cila kufizohet me Ukrainën, ka vetëm dy dhe i duhen për mbrojtjen e saj.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco