Gjenerali iranian thotë se nuk ka asnjë dëm në Isfahan - qendrën e programit bërthamor të Iranit Një video e agjencisë iraniane të lajmeve tregon objektin bërthamor të Isfahanit

Gjenerali iranian thotë se nuk ka asnjë dëm në Isfahan - qendrën e programit bërthamor të Iranit

07:25, 19/04/2024

Mediat shtetërore iraniane po citojnë një gjeneral të ushtrisë në provincën Isfahan të ketë thënë se nuk janë raportuar dëme. "Zhurma e fortë i dëgjuar në Isfahan ishte për shkak të gjuajtjes së mbrojtjes ajrore në objekte. Nuk ka pasur dëme," tha ai.

Një imazh nga një video e postuar nga agjencia e lajmeve Tasnim  tregon Qendrën e Teknologjisë Bërthamore të Sfahanit  më 19 prill 2024

Agjencia gjysmë-zyrtare e lajmeve iraniane Tasnim, e cila është e afërt me Korpusin e Gardës së Revolucionit Islamik (IRGC), ka postuar një video me një mbishkrim duke thënë: "Baza bërthamor e Isfahanit është plotësisht e  sigurt".

Pamjet duket se tregojnë një burrë që kontrollon orën pranë Qendrës së Teknologjisë Bërthamore në Isfahan. Kamera më pas zmadhon disa trupa që qëndrojnë rreth asaj që duket si një bateri e mbrojtjes ajrore.

Sipas Shoqatës Botërore Bërthamore, Qendra e Teknologjisë Bërthamore në Isfahan përfshin një strukturë të konvertimit të uraniumit (UCF), e cila prodhon heksafluorid uraniumi.

Irani ushqen gazin heksafluorid të uraniumit në centrifuga për të prodhuar uranium të pasuruar, i cili mund të përdoret për të prodhuar lëndë djegëse për reaktorët, por edhe për armë bërthamore.

Pranë UCF është një fabrikë pluhuri e oksidit të uraniumit të pasuruar (EUPP), e cila konverton heksafluoridin e uraniumit në oksid uraniumi dhe një fabrikë fabrikimi karburanti që prodhon karburant për Reaktorin Kërkimor të Teheranit.

Oksidi i uraniumit mund të shndërrohet në metal uranium. Irani ka thënë se planifikon të përdorë metalin e uraniumit për të prodhuar karburant për reaktorin, por ai mund të përdoret gjithashtu për të bërë bërthamën e një bombe bërthamore.

Qendra e Teknologjisë Bërthamore në Isfahan operon gjithashtu katër reaktorë të vegjël kërkimor bërthamor të furnizuar nga Kina.

Irani këmbëngul se aktivitetet e tij bërthamore janë tërësisht paqësore dhe mohon se ka ndonjë ambicie për të zhvilluar armë bërthamore. Por Izraeli e akuzon Iranin për zhvillimin e kapaciteteve bërthamore që mund të përdoren për të prodhuar një armë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco