Macron bën thirrje për 'izolim' të Iranit

Macron bën thirrje për 'izolim' të Iranit

17:00, 17/04/2024

Presidenti francez Emmanuel Macron ka bërë thirrje për forcimin e sanksioneve ndërkombëtare ndaj Iranit pas sulmit të tij ndaj Izraelit gjatë fundjavës

Teherani kreu një sulm ajror masiv në territorin izraelit të shtunën si reagim ndaj bombardimit të ambasadës iraniane në Damask në fillim të këtij muaji. Izraeli as nuk e ka konfirmuar dhe as mohuar rolin e tij në bombardim, por përgjegjësia e tij u nënkuptua më vonë nga ministri i Mbrojtjes Yoav Gallant.

Në një intervistë për radion BFMTV dhe RMC, Macron dënoi reagimin e Iranit, duke e quajtur atë "disproporcionale".

"Në vend që të synonte interesat izraelite jashtë Izraelit, [Teherani] sulmoi Izraelin në tokën e tij dhe sulmoi nga toka e tij, gjë që ndodh për herë të parë," tha ai, duke vënë në dukje se sulmet ajrore kishin shkaktuar "një çarje të thellë" në marrëdhëniet tashmë të tensionuara mes dy shteteve të Lindjes së Mesme, duke i hapur rrugën "reagimeve të rrezikshme" të mëtejshme nga të dyja palët.

Macron tha se komuniteti ndërkombëtar "do të bëjë gjithçka për të shmangur përshkallëzimin" në konflikt dhe i kërkoi Izraelit të mos hakmerret me mjete ushtarake. Në vend të kësaj, ai tha se fokusi duhet të jetë në "izolimin" e Iranit dhe bëri thirrje për më shumë sanksione ndaj Teheranit, duke përfshirë "rritje të presionit mbi aktivitetet e tij bërthamore", të cilat ai beson se do të ndihmonin "gjetjen e një rruge drejt paqes në rajon".

Irani e ka justifikuar sulmin e së shtunës duke përmendur të drejtën e tij për vetëmbrojtje sipas nenit 51 të Kartës së OKB-së. Ai gjithashtu u zotua të mos ndërmarrë veprime të mëtejshme, nëse Izraeli nuk sulmon përsëri, por paralajmëroi se një përgjigje ushtarake do të nxiste një përshkallëzim edhe më të madh. Izraeli e ka quajtur Iranin "kërcënimin më të madh" për paqen rajonale dhe botërore dhe bëri thirrje për "sanksione të dhimbshme" ndaj Teheranit, duke përfshirë industrinë e tij bërthamore.

Irani ka qenë subjekt i sanksioneve të ndryshme ndërkombëtare për dekada mes frikës në Perëndim se programi i tij i pasurimit bërthamor kishte për qëllim prodhimin e një bombe bërthamore. Sanksionet u lehtësuan disi në vitin 2015 kur Teherani ra dakord për disa kufizime në programin sipas Marrëveshjes Bërthamore të Iranit, i njohur zyrtarisht si Plani i Përbashkët Gjithëpërfshirës i Veprimit (JCPOA), midis Iranit, SHBA-së, Britanisë së Madhe, Francës, Gjermanisë, Rusisë dhe Kinës dhe BE-së.

Megjithatë, marrëveshja u prish në vitin 2018 pasi presidenti i atëhershëm Donald Trump u tërhoq në mënyrë të njëanshme nga ajo dhe rivendosi sanksionet e vjetra ndaj Teheranit. Disa përpjekje për të rikthyer marrëveshjen në vitet e fundit kanë rezultuar të pasuksesshme./ rt.com-syri.net/ 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco