Si i tradhtuan vendet e tyre tradhtarët më të mëdhenj në historinë ushtarake

Si i tradhtuan vendet e tyre tradhtarët më të mëdhenj në historinë ushtarake

14:40, 17/04/2024

Tradhtarët ushtarakë janë disa nga figurat më të mëdha, më të përçmuara në histori, por janë gjithashtu disa nga më magjepsësit. Është befasuese të mendosh se si dikush mund të tradhtojë vendin e vet dhe t'u sjellë drejtpërdrejt vdekjen atyre që dikur ishin aleatët e tyre. Disa e bëjnë për para, ndërsa të tjerët kërkojnë hakmarrje. Shumë e bëjnë këtë për të kënaqur narcisizmin e tyre. Pas ndryshimit të anëve, ata zakonisht nuk pranohen, megjithatë - nëse mund t'ua kthejnë shpinën popullit të tyre, ata mund t'ia bëjnë këtë kujtdo.

Më poshtë është një listë e tradhtarëve më të mëdhenj në historinë ushtarake, duke filluar me Revolucionin Amerikan. 

Benedict Arnold

Benedict Arnold është një nga tradhtarët më të mëdhenj dhe më të njohur ushtarakë në listën tonë. Ai ishte një oficer i guximshëm dhe i shkëlqyer në Ushtrinë Kontinentale gjatë Luftës Revolucionare të SHBA. Pasi dëshmoi vlerën e tij në një sërë rastesh dhe mori lëndime brutale, ai ndjeu se oficerë të tjerë po merrnin një pjesë të meritave për arritjet e tij dhe po favorizoheshin para tij për ngritje në detyrë.

Edhe pse ai ishte shumë i besuar nga George Washington, Arnold u zhgënjye me anën e tij të luftës. Ai u mposht nga britanikët në vitin 1780, pasi ofroi të dorëzonte West Point, në këmbim të një pozicioni si gjeneral në Ushtrinë Britanike. Britanikët nuk e pushtuan kurrë West Point, por Arnold tradhtoi Ushtrinë Kontinentale, duke luftuar kundër atyre që dikur i drejtonte si gjeneral brigade.

Sot në Shtetet e Bashkuara, emri i Benedikt Arnold është sinonim i fjalës "tradhtar".

Alfred Redl

Alfred Redl, individi i dytë në listën tonë të tradhtarëve më të mëdhenj të historisë ushtarake, ishte kreu i degës së kundërzbulimit në Ushtrinë Austro-hungareze, duke qenë pionier i teknikave kundër spiunazhit. Midis viteve 1903-1913, ai punoi fshehurazi si spiun për shërbimin inteligjent të Ushtrisë Perandorake Ruse, duke përdorur pozicionin e tij për të dorëzuar dokumente jashtëzakonisht të vlefshme.

 

Gjatë karrierës së tij të spiunazhit, Redl u dha rusëve të gjithë planin e pushtimit austriak për Serbinë, planet ushtarake, doktrinat, taktikat dhe forcën. Ai gjithashtu përdori pozicionin e tij për të dhënë emrat e agjentëve që punonin si spiunë kundër Rusisë. Për më tepër, ai dërgoi disa në Rusi, vetëm për të informuar më pas autoritetet ruse për praninë e tyre.

 

Redl besohet të jetë përgjegjës për vdekjen e dhjetëra mijëra austriakëve gjatë Luftës së Parë Botërore dhe ai mendohet të ketë qenë pjesë e arsyes së performancës së dobët ushtarake të Austro-Hungarisë gjatë konfliktit. Në vitin 1913, ai u zbulua si spiun duke përdorur teknikat e tij dhe në atë moment ai u vetëvra.

 

Harold Kol

Një kriminel i vogël, hajdut dhe mashtrues, Harold Cole është ndër tradhtarët ushtarakë më famëkeq dhe më të mëdhenj në historinë britanike. Gjatë viteve të para të Luftës së Dytë Botërore, ai punoi së bashku me Rezistencën Franceze, duke ndihmuar ushtarët dhe pilotët e rrëzuar të ktheheshin në Angli përmes linjave të arratisjes përmes Francës së pushtuar nga gjermanët. Ai ishte një anëtar i shquar i organizatës, por në fund i tradhtoi anëtarët për Gestapon në fund të vitit 1941.

 

Ai dorëzoi emrat e rreth 150 njerëzve që punonin përgjatë vijave të arratisjes dhe/ose për Rezistencën Franceze. Përafërsisht 50 prej tyre ose u ekzekutuan ose vdiqën në kampet e përqendrimit.

 

Gjatë rrjedhës së luftës, Cole kërkohej nga britanikët, gjermanët dhe francezët. Ai u vra në një përballje me policinë franceze në vitin 1946, pasi i rezistoi arrestimit dhe tani konsiderohet ndër "tradhtarët më egoistë dhe më të pashpirt që i kanë shërbyer ndonjëherë armikut në kohë lufte".

 

Robert Hanssen

Përshkruar si "ndoshta katastrofa më e keqe e inteligjencës në historinë e SHBA-ve", veprimet e tradhtarit Robert Hanssen janë më të fundit në listën tonë. Ai ishte agjent i FBI-së nga viti 1976 deri në vitin 2001 dhe e kaloi pjesën më të madhe të asaj kohe duke i shitur informacione sekrete Bashkimit Sovjetik dhe, pas rënies së BRSS, rusëve.

 

Ai zbuloi informacione rreth pajisjeve të spiunazhit të SHBA-së, si radarët dhe satelitët spiunë, dhe gjithashtu zbuloi emrat e agjentëve që spiunonin sovjetikët. Hanssen informoi në mënyrë të famshme BRSS-në për një tunel shumë sekret përgjimi të ndërtuar nën Ambasadën Sovjetike nga FBI-ja.

 

Në një rast, ai kishte për detyrë të identifikonte një informator brenda FBI-së. Pa e ditur eprorët e tij, individi ishte në fakt ai vetë, gjë që e bëri të lehtë për të mbulimin e gjurmëve. Hanssen mbeti anonim gjatë gjithë karrierës së tij dhe vetëm më 18 shkurt 2001, pas një hetimi të gjatë, FBI zbuloi se ai ishte spiun dhe e arrestoi.

 

Më 5 qershor 2023, Hanssen, asokohe 79 vjeç, u gjet pa ndjenja në qelinë e tij në burgun e sigurisë së lartë ADX Florence në Florence të Kolorados. Ai më vonë u shpall i vdekur, me Associated Press që foli me një burim anonim, i cili tha se ai besohet të ketë vdekur nga shkaqe natyrore.

 

Wang Jingwei

Hyrja e fundit në listën tonë të tradhtarëve më të mëdhenj ushtarakë në histori është Wang Jingwei. Ai ishte një politikan i majtë në Kinën parakomuniste, i cili shpesh përplasej me rivalin e tij, Chiang Kai-shek.

 

Në fillim të Luftës së Dytë Botërore, Wang bëri një marrëveshje me Japoninë për të dorëzuar Nanjingun, në këmbim që atij t'i jepej një qeveri kukull që do të drejtohej në bashkëpunim me Perandorinë Japoneze. Ai vdiq pak para përfundimit të konfliktit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco