Zgjedhjet e hidhura të Kroacisë e vendosin kryeministrin në largim kundër presidentit aktual President Zoran Milanoviç majtas dhe kryeministri Andrej Plenkovic djathtas

Zgjedhjet e hidhura të Kroacisë e vendosin kryeministrin në largim kundër presidentit aktual

14:17, 17/04/2024

Kroatët po shkojnë në kutitë e votimit për të zgjedhur një parlament të ri dhe dy figura rivale të pushtetit që po luftojnë për të dalë në krye.

Zgjedhjet parlamentare kroate këtë të mërkurë i pret një duel. Partia konservatore në pushtet, Bashkimi Demokratik Kroat, përballet me socialdemokratët, të mbështetur nga një aleancë e partive të qendrës dhe të krahut të majtë.

Në një kthesë të pazakontë të ngjarjeve, dy kandidatët kryesorë nuk janë askush tjetër veçse kryeministri në largim, Andrej Plenkoviç dhe presidenti aktual, Zoran Milanović.

Në rrezik në garën për parlamentin 151-vendësh të Kroacisë nuk është vetëm trajektorja e brendshme e vendit, por edhe uniteti i BE-së, ndërsa blloku përballet me paqëndrueshmërinë e shkaktuar nga pushtimi në shkallë të plotë i Ukrainës nga Rusia.

Nëse Bashkimi Demokratik Kroat qëndron në pushtet, vendi do të vazhdojë në një kurs pro-perëndimor në mbështetjen e Ukrainës në luftën e saj kundër Rusisë. Suksesi për SDP-në, nga ana tjetër, mund ta vendosë partinë në rrugën e duhur për fitore në zgjedhjet e Parlamentit Evropian në qershor dhe zgjedhjet presidenciale në dhjetor.

Kjo do të trondiste dominimin e gjatë të Bashkimitnë politikën kroate dhe potencialisht do të hapte hapësirë për ndikim më të fortë pro-rus në vend.

"Sabotim politik"

Presidenti Milanoviç është përshkruar shpesh si një populist nga kritikët e tij, madje i cilësuar si një rrezik për demokracinë nga kryeministri Plenkoviç, i cili e akuzoi atë në fushatë si "një tip që shkel kushtetutën, që organizoi sabotim politik kundër këtyre zgjedhjeve dhe po shkatërron themelet kushtetuese të Kroacisë."

Emërimi i presidentit Milanoviç si kryeministër do të ishte një ngjarje e paprecedentë në historinë e vendit.

Pasi ai shpalli kandidaturën e tij, Gjykata Kushtetuese kroate vendosi se presidenti nuk mund të kandidojë për kryeministër, të marrë pjesë në zgjedhjet parlamentare apo fushatë në favor të ndonjë partie, përveç nëse ai së pari jep dorëheqjen.

Presidenti Milanoviç refuzoi, duke injoruar hapur gjykatën dhe duke vazhduar fushatën në favor të aleancës së krahut të majtë.

Peđa Grbin, kreu i Partisë Social Demokratike aleate të Milanoviçit, e kritikoi vendimin e gjykatës.

“Nëse Gjykata Kushtetuese mendon se ka diçka kontestuese këtu, duhet të kishte reaguar”, tha ajo. "Përndryshe, ata po e kthejnë Kroacinë në diçka që nuk ka qenë dhe nuk do të jetë kurrë, si Bjellorusia apo vende të tjera si kjo."

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco