Kriza e Lindjes së Mesme lë në hije samitin e BE për ekonominë

Kriza e Lindjes së Mesme lë në hije samitin e BE për ekonominë

13:35, 17/04/2024

Udhëheqësit e Bashkimit Evropian po mblidhen në Bruksel për një samit të posaçëm dy-ditor të fokusuar në konkurrencën ekonomike të bllokut.

Por axhenda do të errësohet nga kriza e vazhdueshme në Lindjen e Mesme, për të cilën Perëndimi druhet se së shpejti mund të dalë jashtë kontrollit dhe të kthehet në një konflikt më të gjerë rajonal.

Shqetësimet kanë filluar të ziejnë që nga fillimi i luftës Izrael-Hamas dhe janë përshkallëzuar në mënyrë dramatike pasi një sulm ajror izraelit goditi konsullatën iraniane në Damask, duke vrarë shtatë anëtarë të Gardës Revolucionare Islamike. Si hakmarrje, Teherani nisi sulmin e tij të parë ndonjëherë në tokën izraelite me 300 dronë, raketa balistike dhe lundruese, shumica dërrmuese e të cilave u kapën nga Izraeli.

Silmi hapi një kapitull të ri në luftën e gjatë në hije midis dy kombeve, me BE-në dhe SHBA-në që u zotuan të shtrëngojnë sanksionet ndaj Iranit, por duke i bërë thirrje Izraelit të shmangë një sulm të ri që do të nxiste më tej flakët.

Kjo atmosferë pasigurie dhe tensioni do të mbartet në takimin në Bruksel, i cili fillimisht u konceptua si një thellim në ekonominë e bllokut, por nga atëherë është ndryshuar për të lejuar një diskutim mbi politikën e jashtme.

Dita e parë e takimit, e caktuar për të filluar të mërkurën në mbrëmje pas një pritjeje me Mbretin e Belgjikës, do të prekë situatën e vazhdueshme në Izrael, Iran, Rripin e Gazës dhe Liban, si dhe luftën në Ukrainë dhe marrëdhëniet me Turqinë.

“Këshilli Evropian i bën thirrje Iranit dhe përfaqësuesve të tij që të ndërpresin të gjitha sulmet dhe u kërkon të gjitha palëve të ushtrojnë përmbajtjen maksimale dhe të përmbahen nga çdo veprim që mund të rrisë tensionet në rajon”, thuhet në një draft-version të konkluzioneve, të parë nga Euroneës.

Libani është një burim i veçantë shqetësimi, duke pasur parasysh qeverinë e tij të brishtë, problemet financiare dhe ndarjet sektare, të cilat e kanë bërë vendin një terren pjellor për ndikimin iranian.

Hezbollah, një lëvizje islamike e mbështetur nga Teherani me një paraushtarakë të fuqishëm, mori pjesë në sulmin kundër Izraelit duke gjuajtur raketa përtej kufirit.

Diplomatët shqetësohen se Libani, shtëpia e 1.5 milionë refugjatëve sirianë, mund të tërhiqet zvarrë në konflikt dhe të shkaktojë një eksod migracioni drejt brigjeve evropiane, i cili tashmë është i dukshëm në Qipron afër./ar.sh/SYRI.NET

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco