Pistorius i bën thirrje Gjermanisë t’i rezistojë dezinformatave ruse

Pistorius i bën thirrje Gjermanisë t’i rezistojë dezinformatave ruse

10:17, 17/04/2024

Gjermania duhet të bëhet më rezistente ndaj dezinformatave ruse, tha ministri i Mbrojtjes Boris Pistorius gjatë një vizite në qendrën e komunikimit operativ të ushtrisë në Mayen, në jugperëndim të vendit.

“Fushatat e dezinformimit duhej të njiheshin herët dhe të ekspozoheshin publikisht”, tha ai.

“Ne nuk mund të pranohemi nga presidenti rus, Vladimir Putin në këtë fushë … ne duhet të jemi të përgatitur”, tha Pistorius.

“Me pak fjalë, ne duhet të bëhemi elastik, në përgjithësi si shtet dhe si shoqëri”, tha Pistorius, duke akuzuar Rusinë se kërkon të ndajë vendet dhe shoqëritë perëndimore.

“Rusia po kërkonte të ndikonte në vendimmarrjen politike në Gjermani”, tha ai.

“Putini do të donte gjithashtu të ngulte një pykë midis nesh dhe aleatëve tanë dhe të përçante shoqëritë e lira perëndimore”, tha Pistorius, me synimin për të dobësuar mbështetjen për Ukrainën dhe mbjelljen e mosbesimit në NATO.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco