A do të hakmerret Izraeli ndaj Iranit?

A do të hakmerret Izraeli ndaj Iranit?

10:08, 15/04/2024

Irani është i vendosur për t’iu përgjigjur sulmit për herë të parë në tokën e tij, me analistët dhe ndërkombëtarët që e shohin hakmarrjen si të pashmangshme edhe pse mund të destabilizojë më tej kaosin që tashmë ka përfshirë Lindjen e Mesme.

Konfrontimi i hidhur midis Iranit dhe Izraelit është i zakonshëm, por ai luhet përmes aktorëve të tretë rajonalë, siç është organizata shiite libaneze Hezbollah. Megjithatë, është hera e parë që Teherani ka nisur një sulm të drejtpërdrejtë në territorin izraelit me qindra raketa dhe dronë të lëshuar nga toka iraniane.

Edhe nëse pothuajse të gjithë dronët dhe raketat iraniane u kapën nga forcat e Izraelit dhe aleatët e tij, sulmi i paprecedentë “rivendos ekuilibrin” midis dy rivalëve.

Më 1 prill, u kalua një vijë e kuqe, me sulmin që i atribuohet Izraelit kundër konsullatës iraniane në Damask, raporton abcnews.al.

“Historikisht, Izraeli tregon zero tolerancë nëse territori i tij sulmohet nga një shtet tjetër”, tha një analist, duke vlerësuar se Benjamin Netanyahu “nuk mund të mos reagojë”

“Përgjigja izraelite do të jetë në tokën iraniane,” shkruan Tamir Haiman, një ish-shef i inteligjencës ushtarake izraelite që drejton Institutin e Izraelit për Studimet e Sigurisë Kombëtare (INSS), në X.

Për të kontrolluar rrezikun e përshkallëzimit, “izraelitët do të duhej të kënaqeshin me sulme kundër objektivave ushtarake konvencionale, kundër bazave nga të cilat u lëshuan raketat, kundër fabrikave ku prodhojnë dronët “, sipas Ondrat.

Në fund të fundit, sulmi iranian duket se është llogaritur për të “shmangur shkaktimin e një numri të madh viktimash nga pala izraelite”, tha Menachem Merhavi, një ekspert i Iranit në Universitetin Hebraik të Jerusalemit

Iranianët goditën Izraelin “në mënyrë të kontrolluar”, kryesisht “për të shmangur marrjen e një përgjigje po aq të rëndë nga Izraeli që do të rrezikonte programin e tyre bërthamor”, tha Hasni Abidi nga Qendra për Studime dhe Kërkime Arabe dhe Bota Mesdhetare e Gjenevës.

“Nëse Izraeli përgjigjet në mënyrë shumë agresive, ka të ngjarë të gjejmë veten në një situatë përshkallëzimi që mund të përhapet”, paralajmëron Meir Litvak, drejtor i Qendrës për Studime Iraniane në Universitetin e Tel Aviv. Megjithatë, nuk është në interesin e Izraelit të hapë një front të ri të drejtpërdrejtë me Iranin, ndërkohë që vendi është në luftë me Hamasin në Rripin e Gazës.

Aq më tepër në një kohë kur udhëheqja izraelite është përballë kritikave gjithnjë e më të ashpra në skenën ndërkombëtare për fatkeqësinë humanitare në Rripin e Gazës, raporton abcnews.al.

Ato vende kritike për trajtimin e luftës në Gaza, të udhëhequra nga Uashingtoni, u mblodhën dje kundër Iranit, duke siguruar Izraelin për mbështetjen e tyre, ndërsa shumë vende, duke përfshirë SHBA-në, Britaninë e Madhe, Francën, Jordaninë, ata mbështetën ushtarakisht mbrojtjen izraelite kundër sulmi iranian.

Roli i SHBA-së

“Izraeli nuk mund të përgjigjet pa u konsultuar me amerikanët,” tha Seema Shine. Dhe, para se të përgjigjeni, “nuk mjafton të marrësh këshilla, por të marrësh miratimin e Uashingtonit”, tha Tamir Hyman.

“Koha është në anën tonë, ne mund të mendojmë, planifikojmë dhe veprojmë me inteligjencë”, shkroi ai në platformën X.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco