Biden po 'vjedh' politikat e Trump-it për kufirin amerikan

Biden po 'vjedh' politikat e Trump-it për kufirin amerikan

10:34, 12/04/2024

Joe Biden është akuzuar për kopjim të politikave të Donald Trump-it, pasi ai tha se po konsideronte përdorimin e një urdhri ekzekutiv për të mbyllur kufirin jugor të SHBA-së. Presidenti amerikan konfirmoi të martën se ai po konsideronte kufizimin e aftësisë së azilkërkuesve për t'u sistemuar pas kalimit në shtetet jugore, një politikë e mbrojtur prej kohësh nga Trump, shkruan telegraph.co.

Në një intervistë me Univision, një rrjet lajmesh në gjuhën spanjolle, zoti Biden u pyet nëse do të përdorte nenin 212(f) të Aktit të Emigracionit dhe Kombësisë, i cili do t'i jepte atij fuqinë për të bllokuar disa emigrantë nga kërkesa për azil nëse ishte "e dëmshme" për interesat e SHBA-ve.

Pushteti i jepet presidentit në legjislacion dhe teorikisht nuk do të kërkonte miratimin e Kongresit – duke e lejuar zotin Biden të anashkalojë kritikët në partinë e tij.

"Ne po shqyrtojmë nëse e kam apo jo atë fuqi," tha ai. "Disa po sugjerojnë që unë thjesht duhet ta provoj, dhe nëse bllokohem nga gjykata, do të bllokohem."

Megjithatë, presidenti tashmë po përballet me kundërshtimin e demokratëve, të cilët e kanë akuzuar atë për vjedhje të politikave nga rivali i tij republikan.

"Demokratët nuk mund të vazhdojnë të marrin faqe nga libri i lojërave të Donald Trump-it dhe [ish-këshilltarit të Shtëpisë së Bardhë] Stephen Miller," tha Pramila Jayapal, një përfaqësuese demokrate që kryeson Grupin Progresiv të Kongresit.

"Është detyra jonë si zyrtarë të zgjedhur që të ndryshojmë dhe formësojmë bisedën dhe jo vetëm të pranojmë të njëjtat politika të dështuara dhe të lodhura të së kaluarës," vazhdoi ajo.

Lëvizja do të ishte një përshkallëzim i rëndësishëm i pozicionit të Shtëpisë së Bardhë në kufirin jugor, për të cilin sondazhet tregojnë se është një faktor i rëndësishëm në rënien e popullaritetit të zotit Biden, duke përfshirë edhe votuesit latinë. Presidenti ka propozuar një paketë të gjerë masash kufitare që do të rriste fondet e qeverisë për agjencitë kufitare, do të përshpejtonte trajtimin e azilkërkuesve dhe do të rriste numrin e patrullave kufitare në Teksas, Arizona dhe shtete të tjera jugore.

Megjithatë, paketa është bllokuar në Kongres pasi politikanët republikanë refuzojnë të votojnë edhe projektligjin, edhe paketën shtesë të ndihmës për Ukrainën. Përdorimi i një urdhri ekzekutiv mund të vijë në fund të prillit, raportoi Axios, pasi zoti Biden përpiqet të ulë numrin e kalimeve të paligjshme dhe të shpëtojë vlerësimet e tij të dobëta në sondazhe.

Trump e ka akuzuar Biden-in për krijim "gjakderdhjeje" dhe është zotuar të rivendosë politikën e tij për të ndërtuar një mur kufitar nëse ai fiton një mandat të dytë në detyrë. Javën e shkuar, ai u zotua për "operacionin më të madh të deportimit në historinë e vendit tonë", duke i përshkruar disa emigrantë të paligjshëm si "kafshë".

Burimi: telegraph.co.

Përktheu: Syri.net

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco