Trump arrin fitore të rëndësishme, i afrohet nominimit republikan për presidencialet

Trump arrin fitore të rëndësishme, i afrohet nominimit republikan për presidencialet

08:53, 03/03/2024

Donald Trump fitoi një sërë garash presidenciale republikane të shtunën, duke u afruar më shumë për t’u bërë kandidati i partisë në zgjedhjet e nëntorit, ndërsa sulmoi kundërshtarin e tij të mundshëm Joe Biden.

Sipas BBC, ish-presidenti fitoi zgjedhjet në Misuri, Michigan dhe Idaho në mënyrë gjithëpërfshirëse.

Trump, 77 vjeç, u tha mbështetësve në një tubim në Virxhinia se ai ishte “në një raketë për nominimin republikan”.

Ai është në rrugën e duhur për ta siguruar nominimin javën e ardhshme.

Rivalja e tij e fundit e mbetur në garë, ish-guvernatorja e Karolinës së Jugut, Nikki Haley, është ende duke kërkuar fitoren e saj të parë dhe nuk ka një rrugë të qartë drejt nominimit, duke pasur parasysh drejtimin komandues të zotit Trump.

Ai parashikohet të fitojë të gjithë delegatët e disponueshëm në Misuri dhe të gjithë në Idaho, sipas lajmeve të partnerit amerikan të BBC-së, CBS, si dhe të gjithë ata që kanë mbetur në Michigan. Një e treta e delegatëve në atë shtet u shpërblyen në fillim të kësaj jave pas zgjedhjeve paraprake që Trump fitoi.

Delegatët përfaqësojnë shtetin ose distriktin e tyre në konventën kombëtare të partisë përkatëse dhe vendosin se kush do të jetë kandidati për president. Deri më tani, Trump ka siguruar 247 delegatë republikanë, sipas CBS, shumë më tepër se 24 të zonjës Haley.

Në kryeqytetin e Virxhinias, Richmond të shtunën, mijëra njerëz qëndruan në radhë për disa orë për të dëgjuar zotin Trump të fliste. Ai u zotua të “fitojë shumë” të martën, kur 15 shtete do të zgjedhin kandidatin e tyre presidencial në një ditë që mund ta vendosë atë në distancë të afërt nga nominimi.

“Ne morëm numra sot që ishin të pabesueshëm,” i tha ai turmës.

Por fjalimi i tij në Virxhinia dhe në një ngjarje të mëparshme në Greensboro, Karolina e Veriut u fokusua kryesisht në migrimin në kufirin SHBA-Meksikë, një mesazh që sondazhet tregojnë se rezonon mirë me bazën e tij. Në më shumë se një duzinë intervistash me BBC të shtunën, mbështetësit e tij thanë se çështja ishte ndër shqetësimet e tyre kryesore.

Sharon Roberts, djali i së cilës Sean vdiq nga një mbidozë me fentanyl në 2018, tha se kishte frikë se një kufi “jashtë kontrollit” do të çonte në familje të tjera që të përjetonin humbje të ngjashme. “Unë jam 100% për Trump, sepse ai do t’i mbyllë këta kufij,” tha ajo.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco