OKB: Rreth 9,000 gra janë vrarë nga forcat izraelite në Gaza që nga 7 tetori

OKB: Rreth 9,000 gra janë vrarë nga forcat izraelite në Gaza që nga 7 tetori

07:22, 03/03/2024

Rreth 9,000 gra janë vrarë nga forcat izraelite në Gaza që nga shpërthimi i konfliktit të vazhdueshëm midis Izraelit dhe palestinezëve më 7 tetor 2023, tha UN Women.

Kjo shifër ka të ngjarë të jetë e nënvlerësuar, pasi raportohet se shumë më tepër gra vdesin nën rrënoja, tha agjencia e OKB-së e angazhuar për promovimin e barazisë gjinore dhe fuqizimin e grave.

Çdo ditë vrasja në Gaza vazhdon, Rreth 63 gra vazhdojnë të vriten me ritmin aktual, duke përfshirë 37 nëna, duke lënë familjet e tyre të shkatërruara dhe fëmijët e tyre me mbrojtje të zvogëluar, tha agjencia.

Kancelari gjerman e quan ‘shumë serioze’ daljen e informacioneve ushtarake për Ukrainën

Më shumë se katër në pesë gra, ose 84 për qind, raportojnë se familja e tyre ha gjysmën ose më pak të ushqimit që dikur para fillimit të konfliktit, ku nënat dhe gratë e rritura janë ato që janë ngarkuar me sigurimin e ushqimit, e megjithatë hanë të fundit, më pak se të gjithë të tjerët, tha agjencia.

Katër në pesë gra, saktësisht 84 për qind, në Gaza tregojnë se të paktën një nga anëtarët e familjes së tyre duhet të anashkalojë vaktet gjatë javës së kaluar. Në 95 për qind të këtyre rasteve, nënat janë ato që mbeten pa ushqim, duke anashkaluar të paktën një vakt për të ushqyer fëmijët e tyre.

E gjithë popullsia e Gazës prej 2.3 milionë banorësh do të përballet me nivele akute të pasigurisë ushqimore brenda javësh. Disa gra tani po përdorin mekanizma ekstremë të përballimit, të tilla si kërkimi i ushqimit nën rrënoja ose në kosh.

Britania u heq nënshtetësinë ‘zotërve’ të krimit, mes tyre edhe dy shqiptarë të përfshirë në trafik droge dhe qeniesh njerëzore

Dhjetë nga 12 organizatat e grave të anketuara në Gaza raportuan se ishin pjesërisht funksionale, duke ofruar shërbime thelbësore të reagimit emergjent. Pavarësisht përpjekjeve të tyre të jashtëzakonshme, më pak se 1 për qind e fondeve të mbledhura përmes Apelit Flash 2023 ka shkuar për organizatat kombëtare ose lokale të të drejtave të grave, tha UN Women.

Nëse nuk ka një armëpushim të menjëhershëm humanitar, shumë të tjerë do të vdesin në ditët dhe javët në vijim, paralajmëroi agjencia, duke kërkuar që vrasja, bombardimi dhe shkatërrimi i infrastrukturës thelbësore në Gaza duhet të ndalet dhe ndihma humanitare duhet të hyjë në Gaza dhe përtej Gazës. menjëherë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco