Në foto: Zemërimi dhe dëshpërimi teksa rusët i jepnin lamtumirën, Alexei Navalny

Në foto: Zemërimi dhe dëshpërimi teksa rusët i jepnin lamtumirën, Alexei Navalny

11:46, 02/03/2024

Pavarësisht pranisë së madhe të policisë, turma njerëzish u mblodhën drejt kishës ku u preh armiku më i ashpër i Kremlinit.

Mijëra vetë u mblodhën në Moskë për t'i dhënë lamtumirën e fundit Alexei Navalny të premten, dy javë pas vdekjes së tij të papritur në një burg të Arktikut.

Ndërsa prindërit e Navalny u ulën pranë arkivolit të hapur, duke përqafuar dhe puthur fytyrën e djalit të tyre, shumë brohoritën kundër presidentit rus Vladimir Putin dhe luftës në Ukrainë ndërsa u mblodhën në kishën ku u preh figura e opozitës.

Pati një prani të madhe të policisë në funeralin, i cili mbeti relativisht i qetë.

Këtu janë disa nga fotot më të fuqishme të realizuara gjatë ditës.

Image

Image

Image

Image

Image

Majtas, nëna e liderit të opozitës ruse Alexei Navalny, Lyudmila Navalnaya dhe djathtas - vjehrra e tij duke bërë nderimet e tyre.

Image

Image

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco