Gaza, OKB: Shumë të plagosur me plumba në turmën që u godit tek autokolona e ndihmave

Gaza, OKB: Shumë të plagosur me plumba në turmën që u godit tek autokolona e ndihmave

08:35, 02/03/2024

Shumë nga njerëzit e trajtuar për lëndime pasi mësynë drejt një autokolone ndihme në Gaza të enjten ishin goditur me armë zjarri, ka thënë OKB.

Vëzhguesit e OKB-së vizituan spitalin al-Shifa të qytetit të Gazës dhe panë disa nga rreth 200 personat që ende po trajtoheshin.

Hamasi, i cili qeveris Gazën, ka akuzuar Izraelin se ka qëlluar kundër civilëve, por Izraeli tha se shumica vdiq në rrëmujë pasi trupat e tij qëlluan me të shtëna paralajmëruese.

Udhëheqësit në mbarë botën kanë bërë thirrje për një hetim të plotë.

Incidenti ndodhi pasi qindra njerëz nxituan drejt një autokolone ndihmash që lëvizte përgjatë një rruge bregdetare, e shoqëruar nga ushtria izraelite, në orët e para të mëngjesit të së enjtes.

Programi Botëror i Ushqimit ka paralajmëruar se një zi buke është shumë afër në Gazën veriore, e cila ka marrë shumë pak ndihmë në javët e fundit, dhe ku rreth 300,000 njerëz jetojnë me pak ushqim ose ujë të pastër.

Në pamjet nga vendi i ngjarjes, dëgjohen breshëri të shtëna me armë zjarri dhe njerëzit shihen duke u përplasur mbi kamionë dhe duke u rrëzuar pas automjeteve.

Ministria e Shëndetësisë e Gazës, e drejtuar nga Hamasi, ka thënë se të paktën 112 persona u vranë në incident dhe se 760 të tjerë u plagosën.

Në një deklaratë në mediat sociale, Danial Hagari, zëdhënës i Forcave të Mbrojtjes të Izraelit (IDF), tha se "Dhjetëra gazanë u plagosën si rezultat i shtyrjeve dhe shkeljeve".

Nënkoloneli Peter Lerner tha gjithashtu për Channel 4 Neës se një "turmë sulmoi kolonën" dhe se trupat izraelite "me kujdes u përpoqën të shpërndanin turmën me disa të shtëna paralajmëruese".

Mark Regev, këshilltar special i kryeministrit izraelit, kishte thënë më herët për CNN se Izraeli nuk ishte përfshirë drejtpërdrejt në asnjë mënyrë dhe se të shtënat kishin ardhur nga "grupet e armatosura palestineze", megjithëse ai nuk dha prova.

Të premten, Stephane Dujarric, një zëdhënës i shefit të OKB-së, António Guterres, tha se një ekip i OKB-së kishte vizituar spitalin al-Shifa më herët të njëjtën ditë dhe kishte parë "një numër të madh plagësh me armë zjarri" midis të mbijetuarve.

Ai tha se nuk ishte në dijeni që ekipi kishte ekzaminuar trupat e ndonjë prej njerëzve që u vranë.

Dr Mohamed Salha, menaxher i përkohshëm i spitalit në spitalin al-Aëda, i tha më parë BBC se al-Aëda kishte marrë 176 nga të plagosurit, nga të cilët 142 kishin plagë plumbash.

Ai shtoi se të tjerët kishin pësuar thyerje të gjymtyrëve në rrëmujë.

Duke iu përgjigjur incidentit, Sekretari i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar Lord Cameron i quajti vdekjet "të tmerrshme" dhe tha se "duhet të ketë një hetim urgjent dhe përgjegjësi".

"Kjo nuk duhet të ndodhë më," tha ai.

Ai shtoi se incidenti nuk mund të ndahej nga "furnizimet e pamjaftueshme me ndihma" që hyjnë në Gaza dhe i quajti nivelet aktuale "thjesht të papranueshme".

Presidenti i SHBA Joe Biden njoftoi se SHBA do të fillojë të lëshojë ndihma në Gaza nga ajri, duke thënë: "Njerëz të pafajshëm u kapën në një luftë të tmerrshme, të paaftë për të ushqyer familjet e tyre. Ne duhet të bëjmë më shumë, dhe Shtetet e Bashkuara do të bëjnë më shumë."

Ushtria izraelite nisi një fushatë në shkallë të gjerë ajrore dhe tokësore për të shkatërruar Hamasin - e cila është e ndaluar si një organizatë terroriste nga Izraeli, Britania e Madhe dhe të tjerët - pasi personat e armatosur vranë rreth 1200 njerëz në jug të Izraelit më 7 tetor dhe i kthyen 253 në Gaza. pengjet.

Ministria e shëndetësisë e Gazës, e drejtuar nga Hamasi, thotë se më shumë se 30,000 njerëz, duke përfshirë 21,000 fëmijë dhe gra, janë vrarë në Gaza që atëherë, me rreth 7,000 të zhdukur dhe të paktën 70,450 të plagosur.

Image

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco