Kongresisti James Comer: Kemi zbuluar se Joe Biden komunikonte me çdo person që i jepte familjes së tij miliona dollarë

Kongresisti James Comer: Kemi zbuluar se Joe Biden komunikonte me çdo person që i jepte familjes së tij miliona dollarë

16:50, 28/02/2024

Comer zbulon modelin në hetimin e biznesit të familjes Biden: "Shumë shqetësues"

Hetimi mbi bizneset e Biden-ëve po vlon në Dhomën e Përfaqësuesve ndërsa republikanët vazhdojnë të hetojnë modelet "shumë shqetësuese" të familjes.

Kongresisti James Comer, kryetar i Komisionit të Mbikëqyrjes së Dhomës së Përfaqësuesve që po drejton hetimin për familjen e parë të SHBA-ve, zbuloi gjetjet e supozuara që po shfaqen në hetim gjatë daljes së tij në "Mornings with Maria" të martën.

"Unë mendoj se ne kemi krijuar një model, një model që Joe Biden komunikonte me çdo person që i jepte familjes së tij miliona dollarë. Kemi zbuluar një model që ata po shisnin markën," tha Comer.

"Nuk ka biznese të blera kur media thotë se Hunter Biden dhe Jim Biden zotëronin një kompani energjetike, ata nuk zotëronin një kompani energjetike, por një skemë shitjeje të ndikimit. Kjo është e gjitha," deklaroi ai.

Të premten, Biden njoftoi se SHBA do të vendosë më shumë se 500 sanksione të reja ndaj Rusisë si rezultat i pushtimit të Ukrainës nga presidenti Vladimir Putin. Megjithatë, që atëherë është zbuluar se dy oligarkë rusë të lidhur me Hunter Biden-in u kursyen në vendimin e presidentit, Yelena Baturina dhe Vladimir Yevtushenkov.

Në gusht, komiteti siguroi "screenshot"-ë  të të dhënave bankare dhe tha se ata demonstrojnë se Baturina, e veja e ish-kryebashkiakut të Moskës, Yury Luzhkov, dërgoi 3.5 milionë dollarë për Rosemont Seneca Thornton më 14 shkurt 2014. Partneri i biznesit i Hunter Biden-it, Devon Archer, konfirmoi pagesën gjatë intervistës së tij.

"Këto sanksione duken si një vendim politik që Joe Biden mori në këmbim të miliona dollarëve që familja e tij mori nga një kundërshtar," tha Comer.

Përfaqësuesi i republikanëve në Kentaki vazhdoi duke e quajtur aktin "shumë shqetësues" ndërsa theksoi "provat e forta që Biden-ët morën miliona dollarë nga një personazh i dyshimtë në Rusi" dhe si rezultat nuk arritën të vendosnin sanksione ndaj "këtij oligarku të veçantë rus".

Comer tha se Biden-ët "nuk kanë thënë një gjë të vetme që kanë bërë për të marrë ato para" pasi komiteti vazhdon të gjejë "llogari të reja të Joe Biden-it çdo ditë".

"Në fund të fundit, ne e dimë se Biden-ët kanë marrë mbi 20 milionë dollarë nga kundërshtarët tanë në mbarë botën," tha ai.

Kreu i Mbikëqyrjes së Dhomës së Përfaqësuesve vazhdoi të analizonte më tej gjetjet e hetimit, duke sugjeruar se familja Biden po "paguhej për të ndihmuar Kinën", kundërshtari më i madh i vendit.

"Unë kurrë nuk kam parë një hipokrizi të tillë për asgjë në politikë," tha Comer.

"Ajo që Biden-ët po përpiqen të thonë për të kënaqur bazën e tyre liberale të majtë dhe ajo që ata po përpiqeshin të bënin në sektorin privat për të përfituar nga Partia Komuniste Kineze është diametralisht e kundërt," tha ai.

Një nga gjërat që amerikanët "duhet të kuptojnë" në lidhje me marrëveshjen me Kinën, shtoi Comer, ishte se Kina "do t'i paguante Biden-ët".

"Ata paguan Hunter Biden-in miliona dollarë. Ata prisnin që Joe Biden të ishte pronar me 10% të aksioneve, duhet të implementonte Nismën Rruga e Re e Mëndafshit në Shtetet e Bashkuara, të merrte përsipër energjinë amerikane, të merrte përsipër prodhimin amerikan, të blinte tokë bujqësore amerikane," tha ai. "Kjo është ajo që ne po përpiqemi ta bëjmë Kinën që të mos bëjë në Shtetet e Bashkuara."

Ndërsa komiteti vazhdon të shqyrtojë marrëveshjet e biznesit të familjes Biden, Comer tha se komuniteti i inteligjencës ka qenë një "lojtar i madh dhe i qëndrueshëm në fshehjen e krimeve të Biden-it".

Përfaqësuesi republikan në Kentaki shprehu zhgënjimin e tij për përgjegjësitë që Biden-ët po shmangin, duke i thënë Bartiromos se ai ka "zero besim" në komunitetin e inteligjencës së vendit.

"Ajo që kemi gjetur në këtë hetim gjatë shtatë apo tetë viteve të fundit është se familja Biden është hetuar nga FBI, DOJ, IRS, Komisioni i Letrave me Vlerë dhe Shkëmbim. Lista e agjencive qeveritare që e kanë hetuar këtë familje për mashtrim e për krime financiare vazhdon e vazhdon", tha ai.

"Gjithçka që po përpiqem të bëj është t'i tregoj të vërtetën popullit amerikan," tha ai.

"Unë mendoj se populli amerikan e meriton të vërtetën, dhe atyre nuk u është dhënë e vërteta nga mediat kryesore ose nga agjencitë tona qeveritare."/Fox Business - Syri.net

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco