Ukrainasit pretendojnë se kanë rrëzuar dhjetë aeroplanë luftarak rus brenda dhjetë ditëve

Ukrainasit pretendojnë se kanë rrëzuar dhjetë aeroplanë luftarak rus brenda dhjetë ditëve

10:00, 28/02/2024

Forcat Ajrore të Ukrainës pretendojnë se kanë rrëzuar 10 aeroplanë luftarakë rusë në 10 ditë: nëntë prej të cilëve ishin aeroplanët më të mirë luftarakë Sukhoi Su-34 dhe Sukhoi Su-35 që i kanë Forcat Ajrore ruse, si dhe fluturaken spiune Beriev A-50.

Kjo është një shifër tejet e lartë sa i përket humbjes së aeroplanëve luftarakë për Rusinë për dhjetë ditë të luftës, transmeton Telegrafi.

Zbulohet një byzylyk i çuditshëm i bërë nga metal jo tokësorMot i vranët dhe me diellGazi eliminohet nga Big Brother VIP Albania 3Lëkundje të lehta tërmeti në ShqipëriLiverpooli ka shprehur interesim të fortë për lojtarin që po cilësohet si ‘Mascherano i…

Hamstrung që është nën sanksionet e perëndimit, industria ruse e hapësirës ajrore, po ka vështirësi të prodhojë dhjetëra aeroplanë të rinj në vit.

Siç raporton Forbes, kjo nënkupton se Rusia po i humb aeroplanët 20 herë më shpejtë sesa që mund t’i zëvendësojë ata me të rinj.

Ministria ukrainase e Mbrojtjes ka njoftuar, se këtë muaj nëntë nga dhjetë aeroplanët e rrëzuar – përfshirë Su-34 të martën, janë ndër aeroplanët më të mirë që i konsideron ushtria ruse.

Por si po i rrëzojnë ukrainasit aeroplanët e rusëve kaq shpesh mbetet e paqartë. Është e mundur që forcat ajrore ukrainase të kenë përdorur më shumë sistemet raketore amerikane Patriot.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco