Trump dhe Biden fitojnë zgjedhjet paraprake në Michigan

Trump dhe Biden fitojnë zgjedhjet paraprake në Michigan

08:41, 28/02/2024

Joe Biden dhe Donald Trump fituan zgjedhjet e tyre primare përkatëse në Michigan të martën, por një vështrim nën sfondin e rezultateve zbulon shqetësime serioze për të dyja fushatat, ndërsa ato po i drejtohen një gare tjetër të mundshme të nëntorit që po duket më e paqëndrueshme çdo ditë.

Donald Trump mposhti Nikki Haley-n dhe fitoi zgjedhjet e para në Michigan, duke hedhur një hap të ri drejt nominimit.

Fitorja e Bidenit në zgjedhjet paraprake demokrate erdhi me një paralajmërim nga progresistët, votuesit e rinj dhe demokratët arabo-amerikanë në formën e një votimi proteste "të paangazhuar": Ndryshoni kursin për luftën e Izraelit në Gaza, ose rrezikoni të humbni një pjesë të konsiderueshme të mbështetjes në atë që mund të jetë një shtet vendimtar i zgjedhjeve të përgjithshme.

CNN raporton se edhe fitorja e Trump gjithashtu nuk arriti të fshehë një dobësi të dëmshme. Edhe një herë, një pjesë e konsiderueshme e republikanëve dolën për të votuar kundër liderit të padiskutueshëm të partisë së tyre. Fakti që ndodhi në Michigan, një nga disa shtete që kaluan nga Trump në 2016 në Biden në 2020, u jep këtyre shqetësimeve dhe veprimeve që i ushqejnë ato, një rëndësi të madhe në një garë ku të dy kandidatët kanë nevojë për pjesëmarrje të fortë bazë për të pasur një shans në Nëntor.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco