Navalny u vra para se të lirohej në një shkëmbim të burgosurish

Navalny u vra para se të lirohej në një shkëmbim të burgosurish

11:58, 26/02/2024

Alexei Navalny u vra sepse do të lirohej në një shkëmbim të burgosurish, sipas zëdhënëse së kritikut të ndjerë të Putinit.

 

Kira Yarmash tha se Navalny do të shkëmbehej me një vrasës me pagesë rus të profilit të lartë, i cili kishte punuar me shërbimin e sigurisë FSB të Moskës, duke iu referuar Vadim Krasikov.

Krasikov është aktualisht në një burg gjerman, duke vuajtur një dënim të përjetshëm për vrasjen e disidentit çeçen të lindur në Gjeorgji Zelimkhan Khangoshvili në një park të Berlinit në vitin 2019.

Një gjykatë gjermane pretendoi se ishte një vrasje “e urdhëruar nga shteti”. Yarmash tha se bisedimet për shkëmbimin ishin në fazat e tyre përfundimtare dhe Navalny do të lirohej së bashku me dy shtetas amerikanë.

Këto mund të përfshijnë gazetarin amerikan Evan Gershkovich, i cili ishte planifikuar të shkëmbehej me Vadim Krasikov sipas raporteve ende të pakonfirmuara.

Sky News nuk ka qenë në gjendje të verifikojë në mënyrë të pavarur pretendimet e Yarmash.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco