Donald Trump thotë se princi Harry do të ishte 'vetëm' nëse bëhet përsëri president

Donald Trump thotë se princi Harry do të ishte 'vetëm' nëse bëhet përsëri president

10:16, 26/02/2024

Donald Trump paralajmëroi se princi Harry do të jetë "vetëm" nëse ai rizgjidhet si president në vitin 2024, pasi kritikoi tradhtinë "e pafalshme" të dukës së Sussex-it ndaj mbretëreshës Elizabeth II, shkruan nypost.

Teksa fliste në Konferencën e Veprimit Politik Konservator në Oxon Hill, të shtunën, Trump kritikoi administratën e presidentit Joe Biden se ishte "shumë e sjellshme" ndaj Sussex-ëve që kur Harry dhe gruaja e tij amerikane Meghan u transferuan në Kaliforni në vitin 2020.

"Unë nuk do ta mbroja. Ai e tradhtoi mbretëreshën. Kjo është e pafalshme. Ai do të ishte vetëm nëse do të ishte për mua", tha ish-presidenti për Express, teksa pretendonte se administrata e presidentit Joe Biden i kishte dhënë emigrantit privilegje të veçanta.

Kur u pyet për qasjen e Biden-it ndaj Sussex-ëve, Trump kundërshtoi politikat e presidentit, duke shpjeguar, "Unë mendoj se ata kanë qenë shumë të mëshirshëm ndaj tij pas asaj që ai ka bërë".

Komentet e Trump-it vijnë pasi statusi i emigracionit të princit Harry është përfshirë në një betejë ligjore nga instituti konservator Heritage Foundation, i cili ka argumentuar se 39-vjeçari mbretëror nuk mund të kishte hyrë legalisht në SHBA, sepse ai pranoi se merrte drogë ilegale në autobiografinë e tij.

Pranimet e abuzimit me drogën mund të jenë një pengesë serioze për jo-amerikanët që duan të pranohen në vend.

Në "Spare", Harry shkroi se kur ishte më i ri kishte marrë kokainë, marijuanë dhe kërpudha psikodelike, duke vënë në dukje se kokaina "s'më bëri asgjë", por "marijuana është ndryshe, ajo në fakt më ndihmoi vërtet".

Padia e Fondacionit Heritage argumenton se ligji amerikan "përgjithësisht e bën një person të tillë të papranueshëm për hyrje" në vend, por avokatët që përfaqësojnë Departamentin e Sigurisë Kombëtare argumentuan ndryshe në gjykatë javën e kaluar, duke thënë se diçka në një libër nuk ishte "dëshmi nën betim apo provë."

Avokatët argumentuan se rrëfimi i princit Harry mund të ishte zbukuruar për të "shitur libra", duke vënë në dukje se "të thuash diçka në një libër nuk e bën domosdoshmërisht të vërtetë".

Në fillim të kësaj jave, raportet sugjeruan se princi mund të jetë duke kërkuar të rikthehet në jetën e tij mbretërore pasi "është mërzitur shumë".

Mbretërori gjithashtu pranoi se kishte menduar të bëhej shtetas amerikan, por mund t'i duhet të heqë dorë nga titulli për ta bërë këtë.

Në përgjithësi, të qenit i martuar me një qytetar u jep emigrantëve të drejtën për një kartë jeshile martese që u mundëson atyre të jetojnë dhe punojnë në SHBA. Ishte e paqartë se çfarë lloj vize përdorte Harry për të hyrë në SHBA.

Përktheu: Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco