Kush janë 'viktimat' e sanksioneve të fundit të SHBA-së ndaj Rusisë?

Kush janë 'viktimat' e sanksioneve të fundit të SHBA-së ndaj Rusisë?

19:46, 23/02/2024

Shtetet e Bashkuara kanë lëshuar sanksione për më shumë se 500 objektiva të lidhura me Rusinë në përgjigje të pushtimit të Ukrainës nga Moska dy vjet më parë dhe vdekjes në burg të liderit të opozitës Alexey Navalny.

Uashingtoni ka vendosur gjithashtu kufizime të reja të eksportit për gati 100 subjekte për ofrimin e mbështetjes për Rusinë dhe për të ndërmarrë veprime për të reduktuar më tej të ardhurat e Rusisë nga energjia, tha të premten presidenti amerikan Joe Biden, shkruajnë mediat e huaja.

Subjektet dhe sektorët e synuar përfshijnë sistemin rus të pagesave Mir, institucionet financiare ruse dhe bazat e saj industriale ushtarake dhe gjithashtu do të përfshijnë zyrtarë që besohet se janë të përfshirë në vdekjen e Navalny, thanë departamentet e Thesarit dhe Shtetit.

Masat përfaqësojnë “këstin e vetëm“ më të madh të sanksioneve që kur Rusia pushtoi Ukrainën më 24 shkurt 2022 dhe vijnë pas një serie arrestimesh dhe aktakuzash të reja që Departamenti Amerikan i Drejtësisë njoftoi të enjten, duke synuar biznesmenët rusë, përfshirë kreun e VTB Bank në pronësi të shtetit, banka e dytë më e madhe në Rusi.

“Ata do të sigurojnë që Putini të paguajë një çmim edhe më të lartë për agresionin e tij jashtë vendit dhe shtypjen brenda vendit”, tha Biden për sanksionet.

Kufizimet e reja ekonomike vijnë pasi Shtëpia e Bardhë tha këtë javë se po përgatiste dënime “të mëdha” pas vdekjes së Navalny, kritikut më të shquar të presidentit rus Vladimir Putin, në një burg të Arktikut.

Biden tha të enjten, pas takimit me të venë e Navalny, Yulia dhe vajzën Dasha në Kaliforni, se “ne do të shpallim sanksione kundër Putinit, i cili është përgjegjës për vdekjen e tij, nesër”.

Kremlini ka mohuar se Putin ishte pas vdekjes së Navalny-t dhe kritikoi Perëndimin për supozime përpara se të kishte prova për të mbështetur pretendimet e tij.

Zëvendës Sekretari i Thesarit i SHBA-së, Wally Adeyemo, i tha agjencisë së lajmeve Reuters të enjten se sanksionet do të merren gjithashtu në partneritet me vendet e tjera që po kërkojnë të vazhdojnë presionin ndaj Rusisë për luftën e saj kundër Ukrainës.

Bashkimi Evropian njoftoi të premten paketën e tij të 13-të të sanksioneve kundër Rusisë, duke ndaluar gati 200 subjekte dhe individë të tjerë të akuzuar për përfshirje në konfliktin dyvjeçar.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco