Shembja e papritur e urës lë dy punonjës të vdekur e dy të plagosur në Holandë (fotot)

Shembja e papritur e urës lë dy punonjës të vdekur e dy të plagosur në Holandë (fotot)

19:24, 21/02/2024

Të paktën dy njerëz kanë vdekur dhe dy janë plagosur kur një urë në ndërtim është shembur sot në Hollandë.

Kryebashkiaku i Lochem, Sebastiaan van’t Erve tha për rrjetin AFP se ishte “i shokuar” nga tragjedia në lindje të vendit.

Ngjarja ndodhi kur një segment i urës po montohej në vend në qytezën e Lochem, kur papritur kabllot që e mbanin u këputën duke e lëshuar të përplasej përtokë.

Image

Një gazetar i AFP tha nga vendngjarja se një komandë e lëvizshme policie ishte ngritur duke punuar bashkë me zjarrfikësit.

Zyrtarët rekuperuan dy trupa pasditen e sotme, pas disa orë pune, sipas agjencisë vendase ANP.

Kryebashkiaku tha se komuniteti është i shokuar nga aksidenti i papritur.

Image

“Ne e planifikonim këtë rrugë prej 20 vitesh ndërsa ndërtimin e planifikonim prej pesë vitesh, ndërsa tani gjithçka shembet përtokë duke vrarë dy njerëz e duke plagosur dy të tjerë,” tha Sebastiaan van ‘t Erve për rrjetin francez AFP.

Ende nuk dihet çfarë e shkaktoi aksidentin.

Dy viktimat ishin punonjës të ndërtimit të urës që në mometin tragjik ranë nga lartësia.

Image

Dhjetra nejrëz kishin ndaluar për të shikuar teksa segmenti vendosej në vend por u shokuan nga tragjedia e shpalosur para syve.

Aksidente të tilla industriale janë të rralla në Holandë, vend që njihet për kode strikte ndërtimi dhe me eksperiencë shekullore në ndërtimin e urave, kanaleve e digave.

Image

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco