Karnavali më i madh i Zvicrës nis në Bazel

Karnavali më i madh i Zvicrës nis në Bazel

12:28, 20/02/2024

Temat e këtij viti për një nga traditat më të vjetra të Zvicrës përfshijnë inteligjencën artificiale dhe filmin Barbie.

Rreth 11,000 njerëz kanë marrë pjesë në hapjen e karnavalit më të madh të Zvicrës në Bazel.

Në orën 4 të mëngjesit të së hënës, dritat e rrugëve u fikën dhe fenerë shumëngjyrësh u ndezën. Shumë spektatorë e ndoqën paradën nëpër rrugët e qendrës historike të qytetit, duke kaluar Rhein dhe duke vazhduar.

Temat e këtij viti për karnavalin Basler Fasnacht përfshijnë inteligjencën artificiale, filmin më të fundit të Barbie dhe çështje të ndryshme aktuale politike.

Tradita e karnavaleve në Bazel daton në vitin 1376 dhe është njohur nga UNESCO si pjesë e trashëgimisë kulturore të Zvicrës.

Aktiviteti i këtij viti do të zgjasë deri të mërkurën.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco