Operacionet kibernetike ruse synojnë të mbjellin panik, ndërkohë që Zelenskyy viziton frontin

Operacionet kibernetike ruse synojnë të mbjellin panik, ndërkohë që Zelenskyy viziton frontin

12:08, 20/02/2024

Të gjitha zhvillimet e fundit nga lufta në Ukrainë.

Operacionet kibernetike ruse synojnë të mbjellin panik mes sulmeve ushtarake

ISW ka thënë se Rusia kreu operacione kibernetike që synonin të krijonin panik dhe të dobësonin moralin ukrainas kur forcat e saj ushtarake pushtuan qytetin Adviivka.

Në konferencën e tij të përditshme të martën, instituti me bazë në SHBA citoi raportet e Shërbimit Shtetëror të Komunikimit Special të Ukrainës se rusët kanë hakuar media të njohura ukrainase dhe kanë postuar informacione të rreme në kanalet e tyre të mediave sociale.

Në këto media përfshihej Ukrainska Pravda, Apostrophe, Liga.net dhe Telegraf, të cilat të gjitha njoftuan me hollësi se llogaritë e tyre në mediat sociale ishin hakuar.

Sipas ISW, hakerët postuan dezinformata, veçanërisht në lidhje me gjoja shkatërrimin e gjerë të forcave ukrainase në Avdiivka.

Trupat ukrainase u tërhoqën nga qyteti i rajonit Donetsk të shtunën, duke i dhënë Moskës një fitore strategjike dhe simbolike. Vonesat në dërgesat perëndimore të mbështetjes ushtarake janë cituar nga ekspertët se kanë luajtur një rol kyç në humbjen e Kkyiv.

ISW vë në dukje se Ministria e Mbrojtjes e Rusisë bëri pretendime për tërheqjen e Ukrainës nga Avdiivka të hënën "me qëllim që të mbjelljë pakënaqësi dhe mosbesim kundër komandës ukrainase".

Dëshmitë e të afërmve të ushtarëve ukrainas që vdiqën duke mbrojtur Adviivka pretendojnë se komandantët nuk reaguan ndaj lutjeve të tyre të përsëritura për t'u tërhequr, pasi ishin të rrethuar nga trupat ruse, raportoi BBC të martën.

Oleksandr Syrskyi, komandanti i përgjithshëm ukrainas, thotë se tërheqja kishte për qëllim të shpëtonte jetën e trupave.

Kanadaja dërgon qindra dronë në Ukrainë

Qeveria kanadeze tha të hënën se do të dërgojë rreth 800 dronë në Ukrainë duke filluar nga pranvera.

Në një deklaratë, Departamenti i Mbrojtjes Kombëtare tha se mjetet ajrore pa pilot janë bërë një aftësi kritike për Ukrainën ndërsa lufton me pushtimin rus.

Departamenti tha se dronët janë të rëndësishëm për mbikëqyrjen dhe mbledhjen e inteligjencës, plus që mund të përdoren gjithashtu për të lëvizur furnizimet, duke përfshirë municionet.

Ato do të kushtojnë më shumë se 95 milionë dollarë kanadezë (65 milionë euro) dhe janë pjesë e një ndihme ushtarake prej 500 milionë dollarësh kanadezë (344 milionë euro) të njoftuara më parë për Ukrainën.

Zelenskyy viziton vijën e frontit për të inkurajuar trupat

Presidenti i Ukrainës vizitoi vijën e frontit në rajonin Kupiansk të hënën në një udhëtim që synon të rrisë moralin.

Duke u përballur me rezervat e varfëruara të municioneve dhe vonesat në mbështetjen e shumë nevojshme të SHBA-së, Volodymyr Zelenskyy tha se Moska po përfiton dhe po grumbullon rezerva maksimale në pikat kyçe në fushën e betejës.

Komentet e tij vijnë pasi ushtarët ukrainas u detyruan të tërhiqen nga Avdiivka gjatë fundjavës, ku mbrojtësit në numër ishin përballur me sulme të pandërprera ruse për katër muaj.

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë ka publikuar pamjet e trupave të saj duke marrë përsëri qytetin, ndërsa pamjet e transmetuara nga transmetuesi shtetëror Rossiya 24 tregojnë forcat ruse duke çminuar qytetin që tani është në gërmadha.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco