Aktori ukrainas Vasyl Kukharskyi vdes pas plagëve të rënda në vijën e frontit

Aktori ukrainas Vasyl Kukharskyi vdes pas plagëve të rënda në vijën e frontit

09:21, 08/12/2023

Teatri me bazë në Kiev në Podil njoftoi në një deklaratë në Facebook se aktori ukrainas Vasyl Kukharskyi vdiq më 7 dhjetor. Kukharskyi ishte 42 vjeç.

Ai iu bashkua Forcave të Armatosura të Ukrainës menjëherë pasi filloi pushtimi i plotë i Rusisë në vitin 2022. Në shtator, regjisori ukrainas i filmit Oles Sanin shkroi se Kukharskyi ishte plagosur rëndë në front dhe se do të kërkonte trajtim dhe rehabilitim të gjerë mjekësor.

Kukharskyi luajti një rol të madh në filmin e vitit 2022 Maksym Osa, i cili u bazua në librin komik ukrainas për Kozakun Maksym Osa. Ai gjithashtu u shfaq në shumë role të tjera televizive dhe filmike, duke përfshirë Vataha dhe Toloka.

Homazhe nderuan Kukharskyin në mes të lajmit për vdekjen e tij; gruaja e tij Nataliya Gordiy-Kukharska e kujtoi atë si një "luftëtar të vërtetë, kozak të guximshëm, një aktor të talentuar, një baba që mund të ëndërrosh vetëm."

Oles Sanin e nderoi gjithashtu, duke e krahasuar trimërinë e tij me atë të një kalorësi.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco