Programi i ndihmës në Gaza 'nuk funksionon më', thotë shefi  i OKB-së

Programi i ndihmës në Gaza 'nuk funksionon më', thotë shefi i OKB-së

07:46, 08/12/2023

Banorët dhe ekipet e mbrojtjes civile kryejnë një operacion kërkimi dhe shpëtimi rreth rrënojave të ndërtesës që u shemb pas një sulmi izraelit

Programi humanitar i OKB-së në Gaza "nuk është më funksional", tha shefi humanitar i OKB-së, Martin Griffiths.

"Nuk ka asnjë rrugëdalje për popullin e Gazës. Si rezultat, shpresa për të ardhmen është, në rastin më të mirë, në një premium," tha ai.

Nocioni se nuk ka vend të sigurtë në Gaza lidhet gjithashtu me operacionet humanitare, tha Griffiths.

"[Kjo] do të thotë që nëse po planifikoni një dërgesë humanitare në Gaza sot, duhet të planifikoni për mundësinë që do të ndërpritet, që mund të sulmohet, që mund të grabitet, që mund të ndalet, mund të të devijohet, që të mos ketë sukses”, tha ai.

Më herët dëgjuam se Izraeli ka rënë dakord, me kërkesë të SHBA-së, të hapë pikën kufitare Kerem Shalom për kontrollin dhe inspektimin e ndihmave humanitare të dërguara në Gaza nëpërmjet Rafahut, një tjetër vendkalim.

Duke bërë thirrje për një armëpushim të menjëhershëm, Griffiths tha se shkatërrimi i sistemit shëndetësor të Gazës do të thotë gjithashtu se sëmundjet midis njerëzve do të bëhen më të përhapura.

"Ka dy “kalorës” të apokalipsit në Gaza sot – konflikti, sigurisht, por edhe sëmundjet. Dhe kjo vetëm do të përkeqësohet, pasi ne nuk jemi në gjendje të dërgojmë  furnizime për spitalet dhe as të bëjmë ndonjë ndonjë shkripëzim të ujit të pijshëm  kështu me radhë e kështu me radhë.

“Shenjat janë që gjithçka po shkon në drejtim të gabuar, të gjitha," tha ai.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco