100 mijë të dënuar kthehen në frontin e luftës, ja si po lulëzon krimi në radhët e ushtrisë ruse

100 mijë të dënuar kthehen në frontin e luftës, ja si po lulëzon krimi në radhët e ushtrisë ruse

13:03, 06/12/2023

Rusia ka rekrutuar mbi 100,000 të dënuar nga burgjet për të luftuar në Ukrainë që nga fillimi i luftës në shkurt 2022, ka zbuluar Newsweek. Shifrat, të cilat zbulojnë shkallën e asaj që kritikët thonë se janë metodat grabitqare të rekrutimit të presidentit rus Vladimir Putin, u dhanë nga disidenti rus në ekzil Vladimir Osechkin, i cili është kreu i projektit kundër korrupsionit Gulagu.net, një i burgosur.

Ai besohet të ketë një rrjet të gjerë informatorësh brenda sistemit të burgjeve të Rusisë. Osechkin ndau me Newsweek një listë të disa prej të burgosurve të rekrutuar, të cilat ai tha se ishin siguruar nga një burim në Shërbimin Federal të Ndëshkimit të Rusisë (FSIN), si dhe imazhe nga pamjet e sigurisë brenda një burgu. Shifrat e përgjithshme u vërtetuan nga kreu i një grupi tjetër që mbron të drejtat e të burgosurve në Rusi. Shkalla e rekrutimit të të burgosurve nënvizon mungesën akute të fuqisë punëtore.

Ajo tregon gjithashtu preferencën e Putinit për personelin "të disponueshëm" në vend që të mobilizojë popullsinë e re urbane. Të burgosurit e rekrutuar përfshijnë vrasës dhe madje edhe një satanist të dënuar për vrasjen rituale të katër adoleshentëve. Wall Street Journal i kushtoi një artikull të gjatë efekteve të padëshiruara të shkaktuara nga të ashtuquajturit "të burgosurit e kthyer".

Po, sepse këta kriminelë, tani që kanë vuajtur dënimin në Ukrainë, janë sërish të lirë. Shembulli më i mrekullueshëm i kuptimit të gjithë kësaj përkon me Sergei Khadzhikurbanov, i dënuar me 20 vjet burg në vitin 2014 pasi u konsiderua bashkëpunëtor në vrasjen e gazetares investigative Anna Politkovskaya, që u fal pas një "turneu" gjashtëmujor në Ukrainë dimrin e kaluar me ushtrinë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco