Bombardimet në Gaza/ Forcat izraelite po ecin me shpejtësi pavarësisht presionit të SHBA-së

Bombardimet në Gaza/ Forcat izraelite po ecin me shpejtësi pavarësisht presionit të SHBA-së

11:12, 06/12/2023

Nga Jeremy Bowen- BBC

Një mënyrë për të matur atë që po ndodh në Gaza është të shikosh atë që SHBA kanë thënë shumë qartë atë që izraelitët duhen të bëjnë.

Kjo është: të vrasin më pak civilë palestinezë, të luftojnë në një mënyrë tjetër, të mos shkaktojnë zhvendosje të një numri të madh njerëzish në një zonë shumë të vogël.

Por në të gjitha këto pika, izraelitët nuk po bëjnë atë që thonë amerikanët.

Është politikisht e pakëndshme për presidentin amerikan Joe Biden, por unë mendoj se kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu po llogarit se ata mund të shkojnë në rrugën e tyre dhe amerikanët do të vazhdojnë t'i mbështesin ata.

Dhe nëse shikoni përmasat e asaj që po bëjnë në Gaza, izraelitët kanë thënë se dje kanë kryer 250 sulme ajrore.

Të jesh edhe një milje larg vetëm një sulmi ajror është goxha tmerrësisht e frikshme - 250 është një shkallë krejtësisht e ndryshme ndikimi. Dhe unë mendoj se një nga qëllimet e kësaj, përveç prioritetit kryesor të deklaruar për ndjekjen e Hamasit, është se ata duan t'i tregojnë popullatës se kur izraelitët thonë "lëviz" - ju duhet të lëvizni.

Ata kanë deklaruar sot se do të ketë një pauzë rreth mesit të ditës për të lejuar njerëzit të zhvendosen. Por kjo është në thelb – siç tha një ministër i qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar – duke i vendosur njerëzit në zona gjithnjë e më të vogla.

Dhe siç ka thënë OKB-ja, për shkak të asaj që po ndodh, nuk ka më kuptim të përshkruhet operacioni i ndihmës atje si efektiv.

Ata nuk mund të arrijnë më tek njerëzit që kanë nevojë për ndihmë dhe nuk janë në gjendje të ofrojnë atë që kërkohet - tingëllon vërtet kaotike, e vështirë dhe e rrezikshme.

Dhe izraelitët, megjithë presionin nga amerikanët, po ecin me shpejtësi të plotë përpara.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco