Mbretëria e Bashkuar do të fluturojë aeroplanë vëzhgimi mbi Gaza për të ndihmuar në gjetjen e pengjeve

Mbretëria e Bashkuar do të fluturojë aeroplanë vëzhgimi mbi Gaza për të ndihmuar në gjetjen e pengjeve

15:57, 03/12/2023

Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar do të kryejë fluturime vëzhgimi mbi Gaza për të ndihmuar në gjetjen e pengjeve të marra nga Hamasi gjatë sulmit të tij terrorist në Izraelin jugor më 7 tetor.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar tha se ka punuar me vende të tjera “për të siguruar lirimin e pengjeve, përfshirë shtetasit britanikë, të cilët janë rrëmbyer”.

Ajo do të kryejë fluturime vëzhgimi mbi Mesdheun Lindor, duke përfshirë Izraelin dhe Gazën, si pjesë e operacionit. Qeveria nuk tha se kur dhe sa nga këto fluturime do të kryhen.

“Aeroplanët e vëzhgimit do të jenë të paarmatosur, nuk do të kenë një rol luftarak dhe do të ngarkohen vetëm për të gjetur pengjet”, thuhet në deklaratë, duke shtuar se “vetëm informacionet në lidhje me shpëtimin e pengjeve do t’u kalohen autoriteteve përkatëse përgjegjëse për shpëtimin e pengjeve”.

Zyra e Jashtme, Komonuelthi dhe Zhvillimi i Mbretërisë së Bashkuar nuk iu përgjigj pyetjes mbi numrin e shtetasve britanikë që besohet se mbahen peng në Gaza.

Në fillim të kësaj jave, firma ligjore Mishcon de Reya tha se po përfaqësonte tre familje britanike, anëtarët e familjes së ngushtë të të cilave mbahen peng.

Izraeli dhe SHBA kishin fluturuar me dronë vëzhgimi mbi Gaza për javë të tëra. Pentagoni tha muajin e kaluar se po kryente fluturime zbulimi, vëzhgimi dhe zbulimi. Të martën, Pentagoni tha se kishte “ndërprerë” fluturimet si pjesë e armëpushimit të përkohshëm midis Izraelit dhe Hamasit. Armëpushimi përfundoi të premten, shkruan CNN.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco